Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Scutire de la impozitul pe venit

Ma numesc Diana si am un bebe de 2 ani care este diagnosticat cu tetrapareza spastica si epilepsie. Noi nu primim decat maternitate si bugetul complementar de 91 lei, si de curand am vazut ca in legea 448/2006 persoanele cu handicap beneficiaza de scutire de la impozitul pe venit.
    Intrebarea mea este : au acest drept si parintii care au in ingrijire un copil cu handicap?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Ma numesc Diana si am un bebe de 2 ani care este diagnosticat cu tetrapareza spastica si epilepsie. Noi nu primim decat maternitate si bugetul complementar de 91 lei, si de curand am vazut ca in legea 448/2006 persoanele cu handicap beneficiaza de scutire de la impozitul pe venit.
    Intrebarea mea este : au acest drept si parintii care au in ingrijire un copil cu handicap?
    In mod normal ar trebui sa beneficiezi de scutirea de la plata impozitelor si nu numai, pentru ca pana la majorat copilul cu handicap este in intretinerea parintilor. Dupa ce copilul va implini 18 ani, el va fi titularul ...facilitatilor.

De exemplu :Art. 27. — (1) Persoanele adulte cu handicap grav si accentuat pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat, prin bugetul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap, pentru achizitionarea unui singur mijloc de transport si
    pentru adaptarea unei locuinte conform nevoilor individuale de acces, cu conditia platii la scadenta a ratelor creditului.
    (2) Beneficiaza de prevederile alin. (1) si familia sau persoana care are in ingrijire cel putin un copil cu handicap grav ori accentuat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari