Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita anabal's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2013
    Postari in forum
    2

    Sarcina de 6 saptamani, tata decedat.

    Sunt insarcinata in 6 saptamani. Sotul a decedat pe 4 ianuarie. Copilul care urmeaza sa se nasca are dreptul la penie de urmas si pe certificatul de nastere se va scrie numele tatalui ?
    Va multumesc!

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de anabal Vezi mesajul
    Sunt insarcinata in 6 saptamani. Sotul a decedat pe 4 ianuarie. Copilul care urmeaza sa se nasca are dreptul la penie de urmas si pe certificatul de nastere se va scrie numele tatalui ?
    Va multumesc!
    Copilul va purta numele tatalui decedat si tot el va figura la rubrica respectiva in certificatul de nastere. Referitor la pensia de urmas, trebuie sa stiu ce varsta avea tatal, si vechimea in munca.


    Art. 83
    Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
    Articolul 85
    (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie deurmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
    (2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari