Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ilisescumihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    1

Sa intru in somaj sau nu?

Sunt mamica de fetita de 2 ani, ii face acum pe 7 aug. Pe 7 aug ar trebui sa ma intorc la munca si sa imi dau copilul la cresa, in conditiile in care nu am pe nimeni alaturi sa ma ajute iar locul de munca este destul de greu presupune lucru in frig si sa ridic greutati si am aflat saptamana asta ca sunt insarcinata cu cel de al doilea copil. Ce sfat imi dati sa intru in somaj si sa am grija de cei doi copii acasa sau sa incep munca si sa imi duc copilul la cresa? Help please, trebuie sa iau decizia saptamana asta...
    Modificata de ilisescumihaela; 30.07.2013 la 13:48:18.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mihaela,sa ti traiasca fetita si felicitari pentru sarcina..eu nu pot sa ti spun ce poti face dar ...eu cred ca pentru a intra in somaj trebuie sa te dea ei afara si legea spune ca 6 luni de cand o femeie se intoarce din crestere copil nu poate fi concediata.Eu in locul tau mi-as lua fara plata 1 luna (timp in care as gasii o cresa buna ) apoi as merge la servici si dupa cateva sapt as anunta ca sunt gravida si sa mi se ofere alt post fara conditii grele,apoi m as duce la medic si as lua o adev ca am sarcina grea si sa lucrez doar 6 ore (cu acelasi salariu) si asa as lasa fata la cresa 6 ore si gata...apoi de la 3-4 luni de sarcina poti intra in medicale...eu asa as face ca sa pot lua indemnizatie ca altfel nu stiu...dar daca sotul se descurca financiar si nu banii sunt o problema atunci roaga-i sa te dea afara sau stai in fara plata .

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Tu stii cel mai bine daca iti permiti financiar! Daca ai avut indemnizatie de crestere copil tot cam cat ar fi si somajul, atunci nu vad de ce sa-ti chinui copilul la cresa. Daca as fi in locul tau, as cere somaj de la serviciu..ma rog.. eu am o mare problema cu cresele de stat din tara noastra!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Mihaela,sa ti traiasca fetita si felicitari pentru sarcina..eu nu pot sa ti spun ce poti face dar ...eu cred ca pentru a intra in somaj trebuie sa te dea ei afara si legea spune ca 6 luni de cand o femeie se intoarce din crestere copil nu poate fi concediata.Eu in locul tau mi-as lua fara plata 1 luna (timp in care as gasii o cresa buna ) apoi as merge la servici si dupa cateva sapt as anunta ca sunt gravida si sa mi se ofere alt post fara conditii grele,apoi m as duce la medic si as lua o adev ca am sarcina grea si sa lucrez doar 6 ore (cu acelasi salariu) si asa as lasa fata la cresa 6 ore si gata...apoi de la 3-4 luni de sarcina poti intra in medicale...eu asa as face ca sa pot lua indemnizatie ca altfel nu stiu...dar daca sotul se descurca financiar si nu banii sunt o problema atunci roaga-i sa te dea afara sau stai in fara plata .
    Lege spune ca interdictia de disponibilizare/concediere opereaza doar in situatia in care mama a stat in CCC doar 1 an; deci, nu e cazul ei.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ilisescumihaela Vezi mesajul
    Sunt mamica de fetita de 2 ani, ii face acum pe 7 aug. Pe 7 aug ar trebui sa ma intorc la munca si sa imi dau copilul la cresa, in conditiile in care nu am pe nimeni alaturi sa ma ajute iar locul de munca este destul de greu presupune lucru in frig si sa ridic greutati si am aflat saptamana asta ca sunt insarcinata cu cel de al doilea copil. Ce sfat imi dati sa intru in somaj si sa am grija de cei doi copii acasa sau sa incep munca si sa imi duc copilul la cresa? Help please, trebuie sa iau decizia saptamana asta...
    Depinde in cate luni esti insarcinata acum. Daca sarcina este destul de avansata, poti incepe cu concedii medicale, apoi cu un concediu de risc maternal , continuand cu prenatalul.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Daca iti anunti in scris angajatorul ca esti insarcinata, nu are voie sa te puna sa faci lucruri/joburi/munci care sa pericliteze sanatatea ta sau a fatului.

Si mai ramane si concediul de risc maternal si prenatalul cum a mai spus Krisstina.

Nu stiu daca iti poti lua concediu fara plata. Trebuie sa ai 12 luni lucrate inaintea nasterii sau sa fi fost in concediu de cresterea copilului. Trebuie sa te interesezi la Primarie.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Si baietelul meu face doi ani in septembrie initial optasem pentru concediu fara plata un an(se poate lua cu acordul angajatorului pentru mamicile care vin din CCM si se poate intoarce la munca oricand vrei tu chiar si dupa o saptamana sau o luna) apoi am gasit o gradi convenabila asa ca i-mi fac o cerere de fara plata ca sa pot sta pana cand se acomodeaza el , sa am disponibilitatea de a merge la gradi ori de cate ori sunt chemata apoi dupa acomodare ma voi intoarce
    Eu stiu ca poti inta in somaj doar daca te dau ei afara nu daca vrei tu
    Trebuie sa te gandesti si sa pui in balanta toate lucrurile tu esti cea mai in masura de a lua o decizie, plus de asta tu esti singura care i-si cunoaste copilul cel mai bine

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    daca iti dai demisia nu vei beneficia de somaj. iti spun sigur. si de somaj beneficiezi cateva luni, in functie de cati ani de munca ai. intereseaza-te bine inainte sa iei o decizie, sa nu ramai si fara loc de munca, si fara banii de somaj

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari