Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita davida77's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2012
    Postari in forum
    2

Postare Revenire dupa 1 an din CCC de 2 ani

buna.as dori va rog frumos sa-mi spuneti daca am ales ccc pe perioada de 2 ani si m-am razgandit si vreau sa ma intorc la servici la 1 an ,mai benificiez de bonificatia de 500 ron pe luna pana la varsta copilului de 2 ani?daca da ce ar trebui sa fac.mentionez ca de la casa de pensii din teritoriu am primit un raspuns negativ.va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Draga mea din pacate nu te poti razgandi odata ce ai ales ccc pe doi ani,cei de la casa de pensii au dreptate.

Floricica Nou Venita davida77's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2012
    Postari in forum
    2
    da am aflat ,multumesc si sunt dezamagita ca puteau sa spuna de la inceput lucrul acesta sa stie si omul ce are de ales.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Se speciifica clar lucrul asta in lege. Si cand a aparut varianta de alegere intre cele doua tipuri de concedii si anul asta, asa ca ei au spus clar, doar ca nu stiu cat de corect este, tinand cont ca daca stai 2 ani iei mai putini bani - teoretic - decat daca stai doar un an, plafonul fiind mai mare la concediul pe un an. Dar in fine..

Floricica Senior mihaelaadrian25's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2008
    Postari in forum
    3.162
    Buna ziua.
    O "problema" asemanatoare am si eu. Am ales varianta cu 2 ani de CCC(pana in ianuarie 2013). Daca ma intorc mai repede, adica in septembrie 2012, am inteles ca nu mai beneficiez de cei 500RON, dar nu voi primi nici un stimulent(pana la implinirea varstei de 2 ani a colpilului), doar salariul oferit de la locul de munca?
    Multumesc.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mihaelaadrian25 Vezi mesajul
    Buna ziua.
    O "problema" asemanatoare am si eu. Am ales varianta cu 2 ani de CCC(pana in ianuarie 2013). Daca ma intorc mai repede, adica in septembrie 2012, am inteles ca nu mai beneficiez de cei 500RON, dar nu voi primi nici un stimulent(pana la implinirea varstei de 2 ani a colpilului), doar salariul oferit de la locul de munca?
    Multumesc.
    Cei 500 lei reprezinta stimulentul de insertie, se acorda doar in situatia in care ai optat de la inceput pt varianta CCC de 1 an; singurul avantaj pe care il poti obtine in situatia ta ( CCC 2 ani ) este scurtarea programului de lucru - 6 ore/zi, in loc de 8 ore, fara a-ti fi afectat salariul si vechimea in munca, pana ce copilul implineste 2 ani . Acest program il poti obtine daca revii la serviciu mai inainte de terminarea concediului.

Floricica Nou Venita teodorat's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2012
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,Sunt si eu in aceiasi "problema" adica am optat pt al doilea copil pt un an de zile.Intrebarea ar fi daca este specificat in lege un "timp"minim inaintea implinirii acelui an in care daca te intorci la munca beneficiezi de acel stimulet de insertie.Cu alte cuvinte daca copilul este nascut in dec 29 si eu revin in 1 dec se acorda?
    Multumesc anticipat de raspuns!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de teodorat Vezi mesajul
    Buna ziua,Sunt si eu in aceiasi "problema" adica am optat pt al doilea copil pt un an de zile.Intrebarea ar fi daca este specificat in lege un "timp"minim inaintea implinirii acelui an in care daca te intorci la munca beneficiezi de acel stimulet de insertie.Cu alte cuvinte daca copilul este nascut in dec 29 si eu revin in 1 dec se acorda?
    Multumesc anticipat de raspuns!
    Trebuie sa se acorde stimulentul si daca te-ai intoarce pe 20 dec .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari