Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159

Renuntarea la locul de munca in perioada concediul de maternitate

Buna , concediul meu de maternitate se termina in mai pe data de 14anul asta iar eu vreau sa plec din tara la 1 aprilie, (sper eu definitiv) si inplicit sa nu ma mai intorc la fostul loc de munca .Cum se procedeaza ?ar mai trebui sa primesc ceva de la firma avand in vedere ca , cartea de munca este la mine?Multumesc

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    Buna , concediul meu de maternitate se termina in mai pe data de 14anul asta iar eu vreau sa plec din tara la 1 aprilie, (sper eu definitiv) si inplicit sa nu ma mai intorc la fostul loc de munca .Cum se procedeaza ?ar mai trebui sa primesc ceva de la firma avand in vedere ca , cartea de munca este la mine?Multumesc
    Eu nu ma prea pricep la chestiile astea dar ma dau si eu cu parerea.In primul rand banii,adica indemnizatia asta de o ia toate mamele nu o primesti de la firma ci de la stat si cred ca da vei mai primi bani dar doar pana iti vei gasi un alt loc de munca si iti vor face alta carte de munca.Pentru ca nu ai cum sa ai si servici cu carte de munca si sa iei si indemnizatia,asta doar daca vei munci la negru.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Stii ce intrebare ar fi mai buna in cazul tau si poate iti raspunde careva mai priceput.Daca te intorci la munca mai devreme si asta in afara tarii vei primii cei 500lei in plus de la stat,pentru ca stiu ca mamele care se intorc mai devreme la munca primesc in plus la salariu 500lei,acum nu stiu daca se aplica si daca te vei intoarce la alt loc de munca si in alta tara.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna!Adriana, din postarea ta am inteles ca anul acesta in luna mai, pe data de 14 ti se termina concediul de ingrijire si crestere a copilului.Corect? si ca tu nu doresti sa te reintorci la vechiul loc de munca....Pentru a fi cat mai inteleasa am sa iti raspund punctual:
    1. contractul tau de munca e suspendat pe perioada cat tu ai fost in CIC iar firma e obligata sa te repuna pe postul tau de indata ce ti se termina concediul
    2. nu mai exista carte de munca (adica aceea pe care o stim cu totii).Cartea de munca pe care o ai acum la tine e dovada anilor munciti pana la 01.01.2011. De la aceea data, s-a introdus un nou sistem. Toate datele sunt in format electronic, iar in momentul in care pleci de la un loc de munca acestia iti vor da o dovada (adeverinta) pentru perioada lucrata.Toate datele tale (cat ai cotizat la bugetul de stat si la bugetul asigurarilor sociale ) se regasesc la ADministratia Financiara, dupa codul numeric personal.

Concluzia:
    Inainte de a pleca din tara incearca sa rezolvi situatia cu locul de munca.Chiar daca pleci de la ei ( si nu te pot obliga sa ramai) iti trebuie dovada ca in aceasta perioada ai fost angajata lor, dar ca contracul de munca a fost suspendat pe perioada concediului CIC.

E adevarat ce a zis si Maria, nu firma suporta plata indemnizatiei tale , ci statul roman prin Agentia de Plati, excat ca si atunci cand esti in concediu de boala, plata e suportata de Casa de Sanatate.

Sper ca te-am lamurit cat de cat.Daca mai ai intrebari.....poate intervin si celelate fete.Te pup!

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    eu vroiam sa stiu de exemplu daca sunt obligata sa anunt in scris ca nu mai doresc reinceperea contractului de munca sau mi-l inchid ei automat daca nu ma duc pe 15 mai la munca .Eu vreau sa iau indemnizatia in continuare chiar daca sunt plecata :).Statul nu ar trebui sa stie ce fac eu ....

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    eu vroiam sa stiu de exemplu daca sunt obligata sa anunt in scris ca nu mai doresc reinceperea contractului de munca sau mi-l inchid ei automat daca nu ma duc pe 15 mai la munca .Eu vreau sa iau indemnizatia in continuare chiar daca sunt plecata :).Statul nu ar trebui sa stie ce fac eu ....
    Cat timp esti in CCC, contractul individual de munca este suspendat. Va trebui sa-i anunti in scris, la finalul CCC, ca nu mai doresti sa te intorci la serviciu, adica sa-ti dai demisia. Indemnizatia o vei primi oricum,probabil pe card." Statul" trebuie sa stie ca esti plecata in excursie :).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari