Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Prenatal si Postnatal

Am si eu o intrebare,de fapt mai multe..am inteles ca legal se poate intra in prenatal de la min 30 de sapt ce ma intereseaza in aceasta perioada angajatorul imi da salariul normal sau redus si daca redus din ce brut sau net?Eu am brutul 804 lei si m-ar interesa sa stiu cat voi lua in aceste sapt de prenatal si dupa in cele de postnatal (42 zile) cine ma plateste? si intoarcerea la serv va fi ultima zi de prenatal sau ziua de dupa ce copilul face 2 ani? Multumesc

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Cu hartie de la medic eu stiam ca poti intra in prenatal de la 28 sapt.+2 zile...oficial de la 32 de saptamani, dar nu vrea sa te induc in eroare.
    Pre si postnatalul se platesc de firma angajatoare, 85% din salariul brut.
    La serviciu te intorci IN ziua in care copilul face 2 ani.
    Daca optezi pt un an si te intorci macar cu 1 saptamana inainte de termen, primesti stimulentul de insertie 500 RON lunar pana cand face bebe 2 ani.
    Financiar te avantajeaza foarte mult sa amani inceperea prenatalului...daca poti, poti sa il incepi din ziua nasterii copilului :)...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Multumesc Hayeti dar nu inteleg eu stiam ca din ziua in care se naste copilul primesti indemnizatia..ori asta inseamna ca daca sa zicem dupa ce nasc imi raman 60 zile inseamna ca alea mi le plateste angajatorul si indemnizatia o i-au cu data aia (dupa cele 60 zile) nu?

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Cu hartie de la medic eu stiam ca poti intra in prenatal de la 28 sapt.+2 zile...oficial de la 32 de saptamani, dar nu vrea sa te induc in eroare.
    Pre si postnatalul se platesc de firma angajatoare, 85% din salariul brut.
    La serviciu te intorci IN ziua in care copilul face 2 ani.
    Daca optezi pt un an si te intorci macar cu 1 saptamana inainte de termen, primesti stimulentul de insertie 500 RON lunar pana cand face bebe 2 ani.
    Financiar te avantajeaza foarte mult sa amani inceperea prenatalului...daca poti, poti sa il incepi din ziua nasterii copilului :)...
    GRESIT, te intorci a doua zi dupa ce dai chef de ziua puiutului tau, nu de ziua lui....
    Potrivit OUG 158/2005, concediul de maternitate (126 zile) este format din:

Concediu de sarcina (cunoscut sub numele de concediu prenatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere in exclusivitate pentru sarcina, si nu pentru afectiuni ce pot interveni pe parcursul sarcinii si fara legatura cu sarcina.
    Concediu de lauzie (cunoscut sub numele de concediu postnatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile dupa nastere (legea presupune efectuarea unui concediu postnatal obligatoriu de 42 zile).

Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare sau in functie de imprejurari (nasterea la o data diferita de cea prognosticata), insa, pentru protecția sănătății mamei și a copilului este interzis angajatorilor să permită salariatelor să revină la locul de muncă în mai putin de 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu.

Daca medicul constata ca este o sarcina dificila, este posibil ca, indiferent de optiunea mamei, sa se acorde concediul prenatal cu o intindere mai mare de 63 de zile.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    fetelor, app de data la care mama se intoarce la serviciu, ati uitat de aberatia scornita de ceva timp, cu luna aceea in care mama se intoarce la serviciu, iar tatal are gija de copil...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Supermami, chestia asta a ramas in continuare valabila. Dar numai daca si tatal este indreptatit de-a lua acest concediu. Daca este cazul si tatal refuza luarea concediului, mama va trebui sa revina cu o luna mai devreme la servici, sau in luna aceea, mama va fi in concediu fara plata. Altfel, i se va imputa suma primita pe acea ultima luna. In orice caz, trebuie sa anunte la servici, pentru a i se opera modificarile.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Multumesc Hayeti dar nu inteleg eu stiam ca din ziua in care se naste copilul primesti indemnizatia..ori asta inseamna ca daca sa zicem dupa ce nasc imi raman 60 zile inseamna ca alea mi le plateste angajatorul si indemnizatia o i-au cu data aia (dupa cele 60 zile) nu?
    Indemnizatia ai s-o primesti dupa ce se termina concediul postnatal [ de minim 42 de zile sau cate zile ai decis tu ca vrei, dar nu mai mult de 126]. Deci, nu din ziua nasterii copilului. Daca iti raman 60 de zile cum spui, fiind zile de concediu postnatal, sunt platite de FNUASS prin angajator, si nu din fondurile de salarii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari