Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MamiChic's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    2

Prelungirea concediului de crestere a copilului

Buna ziua!

as dori sa stiu daca si in ce conditii s-ar putea prelungi concediul de crestere copil de la 2 la 3 ani, in conditiile in care copilul nu este incadrat ca si handicapat, dar are afectiuni care necesita monitorizare si exerciti specializate de recuperare motorie cel putin pana la varsta de 3 ani. As fi dispunsa sa mai stau un an acasa chiar si fara indemnizatie.
    Multumesc anticipat pt raspunsul d-voastra.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de MamiChic Vezi mesajul
    Buna ziua!

as dori sa stiu daca si in ce conditii s-ar putea prelungi concediul de crestere copil de la 2 la 3 ani, in conditiile in care copilul nu este incadrat ca si handicapat, dar are afectiuni care necesita monitorizare si exerciti specializate de recuperare motorie cel putin pana la varsta de 3 ani. As fi dispunsa sa mai stau un an acasa chiar si fara indemnizatie.
    In cazul in care firma accepta, conform legii, poti sta in concediu fara plata in cel de-al treilea an.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de MamiChic Vezi mesajul
    Buna ziua!

Doar in situatia aceasta se mai acorda concediu fara plata:
    Art. 6
    (1) După împlinirea de către copil a vârstei de un an, cu excepția copilului cu handicap,
    persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru creșterea copilului și indemnizația
    lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fără plată pentru creșterea copilului
    până la vârsta de 2 ani.

(2) Cererea pentru acordarea concediului fără plata indemnizației pentru creșterea copilului se
    depune și se înregistrează la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de naștere
    al copilului.
    Sau :
    Art. 10
    (1) Persoanele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 2 au dreptul la concediu fără plata
    indemnizației pentru creșterea copilului după primele 3 nașteri sau, după caz, după primele 3
    situații prevăzute la art. 8 alin. (2).
    (2) Durata concediului prevăzut la alin. (1) este de 4 luni și se acordă integral, o singură dată,
    fiecăruia dintre părinții firești ai copilulu

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    eu am baietelul de 1 an si 6 luni nascut foarte prematur si acum cu o intarziere psihomotorie . medicul neurolog mi-a recomandat sa mai stau cu el acasa pentru ca are nevoi speciale nu poate fi dus la cresa(are si o hernie inghinala pe care nu o pot opera din cauza anesteziei) ,in fine ,copilul are nevoie de mine inca.am incadrare in grad de handicap mediu valabila 1 an ,mi-a venit ieri plicul acasa de confirmare.as vrea sa va intreb ce sa fac mai departe .adica ma duc acum la primarie sau la sefa mea sau atunci cand se apropie data cand baiatul face 2 ani. si mai am o intrebare doamna. eu acum iau indemnizatia prin posta dar la sf lunii vreau sa plec din localitate la parintii mei si sa stau acolo mai multe luni. pot sa solicit ca indemnizatia sa vina la adresa lor pentru ca la adresa unde stau eu nu o sa fie nimeni acasa.si daca se poate unde trebuie sa fac cerere pentru noua adresa?la primarie sau itm? as vrea zilele astea sa ma ocup de acest demers.multumesc din suflet ,m-ati ajutat intotdeauna cu sfaturi

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabryoleta Vezi mesajul
    eu am baietelul de 1 an si 6 luni nascut foarte prematur si acum cu o intarziere psihomotorie . medicul neurolog mi-a recomandat sa mai stau cu el acasa pentru ca are nevoi speciale nu poate fi dus la cresa(are si o hernie inghinala pe care nu o pot opera din cauza anesteziei) ,in fine ,copilul are nevoie de mine inca.am incadrare in grad de handicap mediu valabila 1 an ,mi-a venit ieri plicul acasa de confirmare.as vrea sa va intreb ce sa fac mai departe .adica ma duc acum la primarie sau la sefa mea sau atunci cand se apropie data cand baiatul face 2 ani. si mai am o intrebare doamna. eu acum iau indemnizatia prin posta dar la sf lunii vreau sa plec din localitate la parintii mei si sa stau acolo mai multe luni. pot sa solicit ca indemnizatia sa vina la adresa lor pentru ca la adresa unde stau eu nu o sa fie nimeni acasa.si daca se poate unde trebuie sa fac cerere pentru noua adresa?la primarie sau itm? as vrea zilele astea sa ma ocup de acest demers.multumesc din suflet ,m-ati ajutat intotdeauna cu sfaturi
    Odata ce ai intrat in posesia certificatului de incadrare a copilului in grad de handicap faci o cerere de suspendare a CIM pentru a intra in CCC pana la 3 ani.

Apoi,cu decizia de suspendare a CIM si certificatul de incadrare a copilului in grad de handicap mergi la primarie si soliciti CCC pana la 3 ani.

Poti primi la alta adresa doar daca ai viza de flotant la adresa respectiva, altfel nu poti semna pt mandatul postal.(Daca reusesti sa faci viza de flotant, trebuie sa anunti la primarie si sa faci o cerere pt a primi banii la noua adresa). Sau faci o procura cuiva care poate sa ridice indemnizatia in numele tau. Cel mai bine era daca primeai banii pe card bancar, nu mai depindeai de mandatul postal si adresa fixa.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    offf....complicat cu viza de flotant... doar sa vorbesc cu postarita si s ama intorc 1 data pe luna in oras cand vin banii.o s amer la primarie totusi poate modific sa-mi vina pe card sau macar sa incerc. multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari