Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Pot sa intru in CCC dupa concediu de risc maternal postnatal?

Pe data de 14 iunie mi se termina concediul de sarcina si lauzie de 126 de zile. As vrea sa-mi iau concediu de risc maternal postnatal de 120 zile si abia dupa acesta, sa intru in CCC pt 2 ani.
    Stiu ca CCC expira la data la care bebe implineste 2 ani, insa, daca mi-as lua si concediul de risc maternal postnatal, as fi mai bine platita in aceasta perioada.
    Intrebarea este, am voie sa procedez in acest fel, adica sa intru in CCC dupa cele 126 zile de sarcina si lauzie si 120 zile de concediu risc maternal postnatal?
    Multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Pe data de 14 iunie mi se termina concediul de sarcina si lauzie de 126 de zile. As vrea sa-mi iau concediu de risc maternal postnatal de 120 zile si abia dupa acesta, sa intru in CCC pt 2 ani.
    Stiu ca CCC expira la data la care bebe implineste 2 ani, insa, daca mi-as lua si concediul de risc maternal postnatal, as fi mai bine platita in aceasta perioada.
    Intrebarea este, am voie sa procedez in acest fel, adica sa intru in CCC dupa cele 126 zile de sarcina si lauzie si 120 zile de concediu risc maternal postnatal?
    Multumesc
    "..salariatele care au nascut recent si care alapteaza dupa data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, in cazul in care nu solicita concediul si indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani " pot cere concediu post natal de risc maternal. Din cate am inteles, tu vrei sa intri in CCC si nu sa iti continui serviciul dupa postanatal, deci nu ai cum sa iei acest concediu.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    "..salariatele care au nascut recent si care alapteaza dupa data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, in cazul in care nu solicita concediul si indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani " pot cere concediu post natal de risc maternal. Din cate am inteles, tu vrei sa intri in CCC si nu sa iti continui serviciul dupa postanatal, deci nu ai cum sa iei acest concediu.
    Vreau sa intru in concediu de risc maternal si dupa aceea, sa intru in CCC.
    Eu am inteles ca se poate, deoarece cele 2 nu se exclud reciproc.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Dosarul pt CCC se poate depune oricand in cursul celor 2 ani, asa ca, de ce nu as putea sa-mi iau mai intai concediu de risc maternal postnatal?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Dosarul pt CCC se poate depune oricand in cursul celor 2 ani, asa ca, de ce nu as putea sa-mi iau mai intai concediu de risc maternal postnatal?
    In primul rand indemnizatia se acorda incepand cu prima zi dupa concediul postnatal, daca dosarul se depune in termen de 60 zile lucratoare de la aceasta data. Daca se depune dosarul mai tarziu 60 de zile lucratoare de la aceasta data, primesti indemnizatia incepand cu data la care depui dosarul... si nu retroactiv.
    Nu poti pt ca in lege se specifica in ce conditii se acorda, am fost explicita, cred: in cazul in care NU se solicita concediul si indemnizatia pentru CCC
    Referitor la concediul de risc maternal dupa postnatal "dar mai inainte de CCC" : sa ne spui si noua procedura, in caz ca reusesti :) .

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    adela citind art. nu cred ca are dreptate avocatul care ti-a raspuns
    b) dupã data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevãzute la art. 2 lit. d) și e), în cazul în care nu solicitã concediul și indemnizația pentru creșterea și îngrijirea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani

si totusi se pare ca arev dreptate
    b) integral sau fracționat, dupã expirarea concediului postnatal obligatoriu și, dacã este cazul, pânã la data intrãrii în concediul pentru creșterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani;

insa cred ca ai lua mai putin asta in cazul in care nu ti-a fost mult marit salariul ultimele 3 luni inainte de nastere
    prima data roaga pe cineva sa iti faca un calcul exact.
    Modificata de paulici; 01.06.2012 la 12:40:56.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu din fraza asta:

b) dupã data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevãzute la art. 2 lit. d) și e), în cazul în care nu solicitã concediul și indemnizația pentru creșterea și îngrijirea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani.

nu inteleg ca dupa concediul de risc maternal luat dupa postnatalul obligatoriu nu mai poate cere si indemnizatia crestere copil pana la doi ani. Eu de aici inteleg ca "daca nu cere la data revenirii din postnatal, direct/din prima, indemnizatia crestere copil, " adica in acelasi timp cu concediul de risc maternal....
    Modificata de roxie; 01.06.2012 la 13:50:53.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Eu din fraza asta:

b) dupã data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevãzute la art. 2 lit. d) și e), în cazul în care nu solicitã concediul și indemnizația pentru creșterea și îngrijirea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani.

nu inteleg ca dupa concediul de risc maternal luat dupa postnatalul obligatoriu nu mai poate cere si indemnizatia crestere copil pana la doi ani. Eu de aici inteleg ca "daca nu cere la data revenirii din postnatal, direct/din prima, indemnizatia crestere copil, " adica in acelasi timp cu concediul de risc maternal....
    Exact asa am interpretat si noi, dar problema este ca nu gasesc pe cineva care sa-mi zica sigur ca e ok. Adica, nu vreau sa pierd posibilitatea de a intra in CCC pe 2 ani.
    Paulici, ca si bani, imi convine acest concediu. Acesta este si motivul pt care incerc sa mi-l iau inainte de CCC. Nu castig timp mai mult, ci niste banuti in plus.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Revin ca sa va spun ca se poate intra in concediu de risc maternal si dupa aceea, in CCC de 2 ani. Singura problema este ca, daca nu depui dosarul pentru CCC in termen de 60 zile de la terminarea concediului de maternitate, nu primesti indemnizatia retroactiv (adica de la data terminarii concediului de maternitate), ci de la data depunerii cererii.
    Dosarul pentru CCC se poate depune oricand in cei 2 ani. Practic, te poti intoarce la munca dupa concediul postnatal si, sa zicem, peste 6 luni, te duci si depui dosarul pentru CCC.

fab
    fab este offline.
    Floricica Nou Venita fab's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    1

SE POATE!

Multumesc
    Draga mea se poate ce vrei tu! Eu am facut la fel: am nascut pe 1 02 2012, iar dupa 8 04, cand a expirat concediul postnatal, am intrat in concediu de risc maternal. Acesta se vatermina acusi, la inceputul lui august si voi solicita CCC. ATENTIE INSA! Concediul de risc maternal este platit mai prost decat cel maternal. Este in valoare de 75% in loc de 85%, cu cat ai fost platita in pre/postnatal. Eu l-am luat de nevoie, aveam nevoie sa fac vechime efectiva la serviciu pana in august, dar daca crezi ca faci vreo afacere, poti renunta. Medicul de familie iti poate explica cum se plateste.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari