Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floricamelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    2

Plata indemnizatiei in caz de divort

Buna ziua .
    Daca tatal este in concediul de crestere al copiilor(este vorba de gemenii) in cazul unui abandon de familie iar copii raman in grija mamei ce se intampla cu indemnizatia? Banii de indemnizatie intra pe card iar cardul este in posesia tatalui.
    Puteti sa-mi dati un raspuns?
    Va multumesc

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    Buna ziua!
    am si eu o intrebare....daca eu sunt din judetul vrancea dar stau in bucuresti si tot aici o sa nasc(nu am mutatie pe bucuresti) unde trebuie sa imi depun dosarul pentru indemnizatie?
    Va multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de floricamelia Vezi mesajul
    Buna ziua .
    Daca tatal este in concediul de crestere al copiilor(este vorba de gemenii) in cazul unui abandon de familie iar copii raman in grija mamei ce se intampla cu indemnizatia? Banii de indemnizatie intra pe card iar cardul este in posesia tatalui.
    Puteti sa-mi dati un raspuns?
    Va multumesc
    Teoretic, indemnizatia este un drept al parintelui salariat, si nu al copilului. Daca sotul este cel care obtine CCC si indemnizatia aferenta, el va fi obligat sa contribuie material la cresterea copilului; in situatia unui divort va plati pensie alimentara si nu indemnizatia pe care o obtine lunar.

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    pot sa-mi dau si eu cu parerea?

"Teoretic, indemnizatia este un drept al parintelui salariat, si nu al copilului" - corect, dar acest drept este grevat de faptul ca parintele trebuie sa ingrijeasca acel copil, de aceea e in concediu. Daca el abandoneaza familia si copiii raman in grija mamei, tatal teoretic nu ar mai avea dreptul la CIC, ar trebui sa se duca la munca (si bineinteles sa plateasca pensie alimentara) iar mama ar putea sa intre in CIC in continuare, daca intruneste conditiile.
    Modificata de scorpion02; 19.06.2012 la 22:06:00.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de scorpion02 Vezi mesajul

"Teoretic, indemnizatia este un drept al parintelui salariat, si nu al copilului" - corect, dar acest drept este grevat de faptul ca parintele trebuie sa ingrijeasca acel copil, de aceea e in concediu. Daca el abandoneaza familia si copiii raman in grija mamei, tatal teoretic nu ar mai avea dreptul la CIC, ar trebui sa se duca la munca (si bineinteles sa plateasca pensie alimentara) iar mama ar putea sa intre in CIC in continuare, daca intruneste conditiile.
    Asa as zice si eu, dar numai daca mama are dreptul la CIC, daca nu, oricum tatal va trebui sa revina la servici, iar CIC se sisteaza, urmand a se reacorda, daca este cazul, tinand cont de noile conditii de ingrijire a minorului (in custodia mamei sau a unei persoane special desemnate).

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de scorpion02 Vezi mesajul

Sigur ca da, dreptul la opinie este liber :) ; acum cat de mult este in concordanta cu normele legale ( care nu intodeauna sunt favorabile) , este alta poveste. Evident ca indemnizatia de crestere a copilului este o facilitate acordata de catre stat parintelui care se ocupa efectiv de cresterea copilului; au existat cazuri in care s-au savarsit abuzuri,insa, s-au facut sesizari/ plangeri pentru remedierea situatiei, dar tb urmata o procedura. Daca tatal, in cazul de fata, primeste indemnizatie si nu se ocupa de cresterea copilului, acesta poate fi invinuit de abandon de familie.. ( chiar si in situatia in care sotii nu sunt divortati); fapta se incadreaza in sfera penalului, si nu a dr muncii si securitatii sociale. Pensia de intretinere se acorda doar in urma divortului si incredintarii minorului unuia dintre parinti, nu are legatura cu indemnizatia. Daca mama intruneste conditiile pt ICC atunci titularul dreptului la indemnizatie va deveni ea, iar in urma unui divort va obtine si pensia alimentara de care spui tu. Dar la fel de bine poate sa nu aiba dreptul la indemnizatie, nefiind eligibila, ramanand sa obtina doar penisa de intretinere, in urma deciziei judecatoresti.

Floricica Nou Venita floricamelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    2
    De ce se numeste indemnizatie de crestere a copilului daca banii sunt ai parintelui?Deocamdata parintii nu sunt divortati dar tatal a parasit domiciliul conjugal si cand se apropie data la care banii de imdemnizatie intra pe cont fie nu raspunde la telefon fie nu da bani suficienti pentru cresterea copiilor.
    Ce este de facut? Dati-mi un sfat bun va rog?
    Este dureros sa vezi o mama ca se chinuie sa creasca copii pe care ii are iar pe tata nu il intereseaza.Sunt sigura ca in aceasta situatie sunt multe mame.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de floricamelia Vezi mesajul
    De ce se numeste indemnizatie de crestere a copilului daca banii sunt ai parintelui?Deocamdata parintii nu sunt divortati dar tatal a parasit domiciliul conjugal si cand se apropie data la care banii de imdemnizatie intra pe cont fie nu raspunde la telefon fie nu da bani suficienti pentru cresterea copiilor.
    Ce este de facut? Dati-mi un sfat bun va rog?
    Este dureros sa vezi o mama ca se chinuie sa creasca copii pe care ii are iar pe tata nu il intereseaza.Sunt sigura ca in aceasta situatie sunt multe mame.
    Exista obligatia de intretinere a copilului minor de catre parinti: asta inseamna ca tu, ca parinte, tb sa-i asiguri copilului tau cele necesare traiului, dar ai si tu dreptul sa cheltui bani din salariu/ indemnizatie pt tine -- asta reiese din lege. Acum daca unii parinti se sacrifica pt copiii lor, tot respectul, insa legea, asa cum este, nu-i poate obliga pe ceilalti, mai indolenti, sa plateasca mai mult de 25% din venituri pt cresterea unui copil si 33% pt doi copii. Unde nu exista constiinta, nici legea nu poate ajuta prea mult . Plafonul maxim fata de care parintele poate fi obligat sa plateasca pensia de intretinere este de 1/3 din veniturile sale, instanta fiind cea care stabileste in cele din urma cuantumul si se pronunta in functie de nevoia minorului. Nu a spus nimeni ca este moral, dar conform legii actuale ( f proasta de altfel) este corect ( legal). Singura modalitate , in cazul relatat de tine, este sa faca o plangere la politie (parchet); trebuie sa se dovedeasca cu probe/ martori ca sotul ( tatal copiilor) este de rea credinta; daca se incepe urmarirea penala si este gasit vinovat, va avea statut de condamnat....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari