Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita varga's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    4

Persoane diferite cu 2 indemnizatii pentru 2 copii

Buna tuturor,

Intai sa prezint situatia actuala:
    - avem o fetita de 3 ani si 6 luni
    - avem un baietel de 1 an si 5 luni, sotia este in concediu crestere copil, a optat pentru varianta 2 ani
    - spre sfarsitul lunii septembrie-inceputul lunii octombrie 2012, trebuie sa soseasca si al treilea copilas :-)))

Intrebarea mea este urmatoarea:
    este legal si posibil ca sotia (mama) sa ramana in concediu crestere copil pana in aprilie 2013, iar eu (tatal) sa solicit concediu crestere copil pentru copilasul care se va naste in sept.-octombrie 2012? Astfel, ar fi o perioada de cca. 6 luni in care s-ar "suprapune" cele doua concedii crestere copil.

Mie personal mi se pare logic sa fie posibil acest lucru fiind vorba de persoane diferite, insa traim in Romania .....

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de varga Vezi mesajul
    Buna tuturor,

Intai sa prezint situatia actuala:
    - avem o fetita de 3 ani si 6 luni
    - avem un baietel de 1 an si 5 luni, sotia este in concediu crestere copil, a optat pentru varianta 2 ani
    - spre sfarsitul lunii septembrie-inceputul lunii octombrie 2012, trebuie sa soseasca si al treilea copilas :-)))

Intrebarea mea este urmatoarea:
    este legal si posibil ca sotia (mama) sa ramana in concediu crestere copil pana in aprilie 2013, iar eu (tatal) sa solicit concediu crestere copil pentru copilasul care se va naste in sept.-octombrie 2012? Astfel, ar fi o perioada de cca. 6 luni in care s-ar "suprapune" cele doua concedii crestere copil.

Mie personal mi se pare logic sa fie posibil acest lucru fiind vorba de persoane diferite, insa traim in Romania .....
    Persoana care se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr.111/2010 si naste un alt copil, va obtine o majorare a indemnizatiei cu suma de 600 lei pana ce primul copil implineste varsta de 2 ani, si nu o alta indemnizatie. Acest drept se transfera celuilalt parinte.Cam asta este " logica" ce rezida din lege.
    Desi este un drept individual, decizia de a avea un copil, precum si deciziile ulterioare privind cresterea si educarea acestuia, sunt luate in comun de parintii copilului, conform cu prev Codului familiei. Prin urmare, se aplica aceasta regula si in situatia optiunii exprimate in cazul concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, optiune care nu mai poate fi schimbata pe parcursul CCC. In situatia data, mama este cea care a optat pt indemnizatie si tot ea va depune cerere pt obtinerea suplimentului de 600 lei pana ce al doilea copil implineste doi ani ( apoi se va recalcula indemnizatia pt un nou CCC )

Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    4
    Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Poate ca nu m-am exprimat corect. Ceea ce dorim este ca pentru cel de-al treilea copil tatal sa fie in CCC, nu mama. Urmand ca mama sa-si reia activitatea la locul de munca din aprilie 2013.
    Este posibil acest lucru?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Poate ca nu m-am exprimat corect. Ceea ce dorim este ca pentru cel de-al treilea copil tatal sa fie in CCC, nu mama. Urmand ca mama sa-si reia activitatea la locul de munca din aprilie 2013.
    Este posibil acest lucru?
    Asta echivaleaza cu renuntarea la indemnizatie pe perioada de suprapunere.. veti fi in pierdere. De ce nu opteaza sotia pt stimulentul de insertie pt cel de al doilea copil, dar tot dupa ce se termina perioada aceea de 6 luni?

Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    4
    Buna ziua,

Chiar ca am intrat in ceata... :-(

Pentru al doilea copil sotia a ales CCC de 2 ani, care expira in aprilie 2013. Cam atunci vrea sa reia lucrul.
    Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca de ce nu se poate ca sotia sa primeasca indemnizatia pentru copilul al DOILEA pana in aprilie 2013, iar eu sa primesc CCC din octombrie 2012 pentru copilul al TREILEA?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Buna ziua,

Chiar ca am intrat in ceata... :-(

Pentru al doilea copil sotia a ales CCC de 2 ani, care expira in aprilie 2013. Cam atunci vrea sa reia lucrul.
    Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca de ce nu se poate ca sotia sa primeasca indemnizatia pentru copilul al DOILEA pana in aprilie 2013, iar eu sa primesc CCC din octombrie 2012 pentru copilul al TREILEA?
    Pt ca in situatia data s-ar obtine doua indemnizatii in acelasi timp, in cadrul aceleiasi familii si este ilegal, conf ordonantei care reglementeaza aceste drepturi. Recomand lecturarea OUG 111/2010 ! :)

Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    4
    Va multumesc pentru infiormatii

Floricica Nou Venita kennya7's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2013
    Postari in forum
    2
    buna ziua
    daca sunt gravida si nasc in luna ianuarie si sotul eate in concediu de crestere al copilului acesta nascanduse pe 23-12-2011 tatal mai poate lua concediu.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de kennya7 Vezi mesajul
    buna ziua
    daca sunt gravida si nasc in luna ianuarie si sotul eate in concediu de crestere al copilului acesta nascanduse pe 23-12-2011 tatal mai poate lua concediu.
    Cum adica " acesta nascandu-se pe 23 dec 2011" ??
    Sa inteleg ca primul copil s-a nascut in dec 2011 si implineste 2 ani in dec 2013 cand si CCC se incheie. Tu preconizezi sa faci un al doilea copil care probabil s-ar naste in ianuarie 2013. Asta vrei sa spui?
    In situatia data, tatal se intoarce la serviciu si poate reintra in CCC2 dupa ce o sa termini tu cele 42 de zile de concediu postnatal, obligatorii. Sau poate solicita stimulentul de insertie fara sa intrerupa munca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari