Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adeadina's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2012
    Postari in forum
    2

Mamica fara vechime in munca

Buna tuturor! as dori si eu sa ma lamuriti, va rog frumos, in urmatoarea situatie: acusica voi naste si ma intreb oare ce drepturi, de natura unei alocatiii/ajutor de crestere a copilului, pot beneficia? Mentionez ca nu ma incadrez in perioada aceea de 12 luni muncite inainte, deci despre indemnizatie nu cred ca poate fi vorba. Cu ce ajuta statul roman o familie tanara care nu are vechime in munca pentru cresterea copilului? Va multumesc si va doresc numai bine.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna, nici sotul nu are acele 12 luni vechime?In caz ca nu, cred ca vei beneficia doar de alocatia copilului care va fi de 200 lei pe luna pana la varsta de 2 ani. Sarcina usoara in continuare!

Floricica Debutanta Morco's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2012
    Postari in forum
    722
    Adeadina, daca nu ai fost salariat sau nu ai avut contract fie el si civil timp de 12 luni consecutive , prin care erai obligata la plata cass , ma tem ca statul roman nu iti va intinde nicio mana de ajutor . Singurul ajutor banesc va fi cel de 200 de lei , pe care il vei primi pana cand bebe face 2 ani .
    qwer1 are dreptate.. daca sotul tau are 12 luni consecutive lucrate , poate beneficia el de indemnizatia de crestere a lui bebe.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    adina singurul ajutor pe care il primesti sunt acei 200 de lei pana la 2 ani in rest...statul roman nu te ajuta cu nimic eu ia-m facut la fiicame si ajutorul social care e de 120 de lei pe luna si pentru care din 3 in 3 luni trebuie sa refac hartiile in rest statul nu te ajuta cu nimic. Sanatate si nastere usoara

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cand am nascut eu in 2010 am primit si trusoul bebelusului si inca o prima ceva de nastere. Iar sotul pentru ca lucra si eu nu a primit prima pentru nastere un salariu mediu din firma lui.
    Primii pasi pentru obtinerea alocatiei de stat, alocatiei de nou nascut, trusou nou nascut pentru copii | PrimiiPasi

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Cand am nascut eu in 2010 am primit si trusoul bebelusului si inca o prima ceva de nastere. Iar sotul pentru ca lucra si eu nu a primit prima pentru nastere un salariu mediu din firma lui.
    Primii pasi pentru obtinerea alocatiei de stat, alocatiei de nou nascut, trusou nou nascut pentru copii | PrimiiPasi
    Si eu am nascut in 2010 si nu am primit trusou,am luat si eu si sotul prime de la servici,dar asta nu e meritul statului ci al firmelor la care lucram.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Statul obliga firmele sa plateasca un salariu mediu pe unitate sotului daca el lucreaza, cel putin eu asa stiu. Deci si daca managerul nu vrea sa dea banii, e obligat sa o faca.

Trusoul parca se scosese dupa mai-iunie... nu mai stiu exact. Dar cred ca alocatia aia a nou nascutului care se ia o singura data si e 230 ron se mai da inca... dar nu stiu exact... eu sunt in Germania acum.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul

Nu se mai da trusoul bebelusului eu tot in 2010 am nascut in septembrie si chiar atunci au anuntat ca nu se mai da :)

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eee eu am nascut in decembrie :)),poi da ca inainte si la nunta se dadea suma de 200euro si acum nu se mai da.A avut grija Baselu sa taie tot.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai prea devenise tara asta o "tara de mamicute si bebelusi".

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu se mai da nimic nici o prima de nastere de la stat. nici firma nu e obligata sa acorde nimic decat daca scrie in contractul colectiv de munca. contractul colectiv de munca la nivel national nu specifica asa ceva. statul nu poate obliga o firma sa acorde bani angajatilor pentru evenimente deosebite, doar zile libere. poti lua ajutor social dar trebuie sa te interesezi care sunt conditiile. multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari