Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390

Majorarea indemnizatiei de crestere a copilului de la 75% la 85%

Camera Deputatilor a adoptat, marti, pe articole, proiectul de lege pentru aprobarea OUG 124/2011, care prevede majorarea indemnizatiei de crestere a copilului de la 75% la 85% din venitul net, incepand cu 1 octombrie 2012, Camera fiind for decizional, informeaza Mediafax.

Proiectul de lege prevede si renuntarea la conditionarea acordarii concediului de crestere a copilului si a indemnizatiei de crestere a copilului doar pentru primii 3 copii din familie.

Totodata, proiectul de lege prevede flexibilizarea posibilitatilor de plata a beneficiarilor de ajuror social pentru cei care au de platit taxe si impozite locale, implicand flexibilizarea perioadei in care sunt obligati la plata acestor impozite si taxe.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Părinții care optează pentru varianta unui singur an de concediu pentru îngrijirea copilului, indemnizația lunară se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni și nu poate fi mai mică de 600 de lei și nici mai mare de 3.400 de lei.

Dacă însă optează să stea acasă cu copilul doi ani, indemnizația va fi tot de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni dar nu poate fi mai mare de1.200 de lei.

Proiectul de lege mai prevede renunțarea la condiționarea acordării concediului de creștere a copilului și a indemnizației de creștere a copilului doar pentru primii 3 copii din familie.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Majorarea se aplica si mamicilor care au nascut pe legea veche, in 2011?

Floricica Nou Venita Ecaterina21's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2012
    Postari in forum
    282
    Eu sunt in prenatal acum, in sapt. 35 de sarcina. Daca optez sa stau 2 ani acasa cu copilul, si ma intorc in campul muncii mai devreme am dreptul la stimulentul de insertie de 500 ron ? Precizez ca am avut un contract de munca determinat expirat la 01.06, apoi 2 luni de somaj si acum prenatalul.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Musette Vezi mesajul
    Majorarea se aplica si mamicilor care au nascut pe legea veche, in 2011?
    Se aplica beneficiarelor OUG 111/2011 de la data modificarii legii ( nu retroactiv)

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de zisel21 Vezi mesajul
    Eu sunt in prenatal acum, in sapt. 35 de sarcina. Daca optez sa stau 2 ani acasa cu copilul, si ma intorc in campul muncii mai devreme am dreptul la stimulentul de insertie de 500 ron ? Precizez ca am avut un contract de munca determinat expirat la 01.06, apoi 2 luni de somaj si acum prenatalul.
    Ai dreptul la stimulent de insertie daca alegi varianta concediului de 1 an si te intorci la serviciu mai inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an. Inteleg ca ai fost in somaj pana sa intri in concediu prenatal. Solutia pt tine ar fi sa alegi CCC de 1 an si sa iti gasesti un loc de munca pana implineste copilul 1 an; doar asa poti beneficia de stimulent.

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    pe noua lege si daca aleg sa stau 2 ani acasa iau tot 85% din salariu nu???eu asa am inteles....

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Se aplica beneficiarelor OUG 111/2011 de la data modificarii legii ( nu retroactiv)
    adica daca copilul e nascut pe 6.05.2012, sunt beneficiara a OUG 111/2011 (2 ani), iar in urma modificarii legii, indemnizatia pe care pana acum o primeam in cuantum de 75% din media veniturilor nete, acum se va majora la 85%, dar incepand cu 1 octombrie, deci in noiembrie voi primi indemnizatia pe luna octombrie majorata. corect?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de scorpion02 Vezi mesajul
    adica daca copilul e nascut pe 6.05.2012, sunt beneficiara a OUG 111/2011 (2 ani), iar in urma modificarii legii, indemnizatia pe care pana acum o primeam in cuantum de 75% din media veniturilor nete, acum se va majora la 85%, dar incepand cu 1 octombrie, deci in noiembrie voi primi indemnizatia pe luna octombrie majorata. corect?
    Da, indemnizatia se va majora de la data intrarii in vigoare a noii ordonante de guvern.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de luyzza2000 Vezi mesajul
    pe noua lege si daca aleg sa stau 2 ani acasa iau tot 85% din salariu nu???eu asa am inteles....
    Ai inteles bine, durata CCC nu afecteaza calculu indemnizatiei; 85% fiind pt ambele variante de concediu.

Floricica Nou Venita adeluttza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2012
    Postari in forum
    1
    Buna , eu am 34 de saptamani cu bebelusu :) cam la jumatate lui noiembrie o sa nasc
    Cu legea cea veche stiu ca se lua indemnizatia de 800 de ron acum o sa fie marita si la cat ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari