Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita livit_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    1

Locul nasterii si indemnizatia de crestere copil

Buna ziua,

Intentionam sa avem un copil,sotul urmand sa plece in strainatate.Eu am vechime in munca de mai bine de un an dar am dori ca copilul sa se nasca in Anglia.Are vreo importanta locul nasterii copilului in primirea indemnizatiei?Si inca o intrebare:exista vreo limita maxima pana cand as putea merge la serviciu(pana la cate luni
    )?Planul nostru este sa merg la serviciu pana la vreo 7 luni,dupa care sa plec in Anglia la sot,sa nasc si sa ne stabilim acolo.As putea beneficia in cazul acesta de indemnizatie?Dar de alocatia de 200 lei?

Multumesc anticipat!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de livit_84 Vezi mesajul
    Buna ziua,

Intentionam sa avem un copil,sotul urmand sa plece in strainatate.Eu am vechime in munca de mai bine de un an dar am dori ca copilul sa se nasca in Anglia.Are vreo importanta locul nasterii copilului in primirea indemnizatiei?Si inca o intrebare:exista vreo limita maxima pana cand as putea merge la serviciu(pana la cate luni
    )?Planul nostru este sa merg la serviciu pana la vreo 7 luni,dupa care sa plec in Anglia la sot,sa nasc si sa ne stabilim acolo.As putea beneficia in cazul acesta de indemnizatie?Dar de alocatia de 200 lei?

Multumesc anticipat!
    Solicitantul indemnizatiei trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
    a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
    b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
    c) locuieste impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
    Poti sa nasti in ce tara doresti, dar copilul va trebui sa aiba certificatul de nastere transcris ( roamnesc) atunci cand depui dosarul, inclusiv dovada domiciliului sau resedintei pe teritoriul Romaniei.
    Pt alocatia de stat, la fel, este necesar certificatul copilului si dovada ca domiciliaza in Romania, daca te referi la cei 200 de lei/luna( pana la varsta de 2 ani).

Pentru alocatia europeana gasesti aici informatii interesante : https://www.copilul.ro/forum/parinti...ate-39012.html

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari