Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507

Intoarcerea la serviciu dupa 2 ani cu jumatate de norma

Am citit mai demult cum ca mamele cu copii in varsta de pana la 7 ani, parca, care nu au un loc pt ei la crese si/sau gradinitele de stat, au posibilitatea de a se intoarce la munca dupa cei 2 ani de concediu, cu jumatate de norma, bineinteles platite in consecinta, adica salariul la jumatate, insa cartea de munca sa mearga pe norma intreaga. Stie cineva daca aceasta lege mai este in vigoare? sau poate cimeva sa-mi dea un link catre ea sau sa o posteze aici? multumesc

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu nu stiu de aceasta lege. bineinteles daca te intelegi cu seful poti sa fii angajata cu jumatate de norma dar si pe cartea de munca tot jumatate de norma va scrie. mi se pare imposibil sa fie asa cum zici tu pentru ca e greu de demonstrat ca nu ai gasit loc la o cresa de stat si in plus se stie ca e lipsa de locuri la gradinite si crese.

Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Am cautat si am gasit asta, la Art.17, punctul 2 CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010
    Insa nu stiu daca mai este valabil

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de felix83 Vezi mesajul
    Am cautat si am gasit asta, la Art.17, punctul 2 CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010
    Insa nu stiu daca mai este valabil
    Nu mai exista CCMUNN

@felix83 : OUG nr.96/2003 ;Art. 17 ( se refera la situatia in care copilul nu a implinit varsta de 1 an)
    (1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, īn cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de cāte o ora fiecare, pāna la īmplinirea vārstei de un an a copilului. Īn aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-īntors de la locul īn care se gaseste copilul.
    (2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi īnlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
    (3)Pauzele si reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ īn timpul de munca si nu diminueaza veniturile salariale si sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
    (4)Īn cazul īn care angajatorul asigura īn cadrul unitatii īncaperi speciale pentru alaptat, acestea vor īndeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare īn vigoare.

Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Nu mai exista CCMUNN

@felix83 : OUG nr.96/2003 ;Art. 17 ( se refera la situatia in care copilul nu a implinit varsta de 1 an)
    (1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, īn cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de cāte o ora fiecare, pāna la īmplinirea vārstei de un an a copilului. Īn aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-īntors de la locul īn care se gaseste copilul.
    (2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi īnlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
    (3)Pauzele si reducerea duratei normale a timpului de munca, acordate pentru alaptare, se includ īn timpul de munca si nu diminueaza veniturile salariale si sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
    (4)Īn cazul īn care angajatorul asigura īn cadrul unitatii īncaperi speciale pentru alaptat, acestea vor īndeplini conditiile de igiena corespunzatoare normelor sanitare īn vigoare.
    Aha, multutumesc pt raspuns!!!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari