Ultimele discutii din forum
    dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92

Intoarcerea la locul de munca dupa concediul de maternitate

buna,in 11 iunie implineste baietelul meu 2 ani si trb sa ma intorc la lucru...din cate stiu cu 2 sapt inainte trb sa depun o cerere ca vreau sa ma intorc la servici...intrebarea mea ar fi daca angajatorul este obligat sa ma ia inapoi?...eu asa stiam ca minim 6 luni est eobligat...dar unii zic ca din ianuarie a intrat o lege care zice ca angajatorul nu mai este obligat sa te primeasca inapoi...stie cineva de aceasta lege?a fost cineva in siutatia respectiva ca a vrut sa se intoarca la lucru si nu o mai primeau?mersi mult de raspunsuri

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dhd Vezi mesajul
    buna,in 11 iunie implineste baietelul meu 2 ani si trb sa ma intorc la lucru...din cate stiu cu 2 sapt inainte trb sa depun o cerere ca vreau sa ma intorc la servici...intrebarea mea ar fi daca angajatorul este obligat sa ma ia inapoi?...eu asa stiam ca minim 6 luni est eobligat...dar unii zic ca din ianuarie a intrat o lege care zice ca angajatorul nu mai este obligat sa te primeasca inapoi...stie cineva de aceasta lege?a fost cineva in siutatia respectiva ca a vrut sa se intoarca la lucru si nu o mai primeau?mersi mult de raspunsuri
    Obligativitatea angajatorului de a nu concedia pe o perioada de minim 6 luni de la reinceperea activitatii, se aplica doar in cazul in care salariata a optat pentru CCC de 1 an, nu si in cazul celui de 2 ani.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Obligativitatea angajatorului de a nu concedia pe o perioada de minim 6 luni de la reinceperea activitatii, se aplica doar in cazul in care salariata a optat pentru CCC de 1 an, nu si in cazul celui de 2 ani.
    Sa inteleg ca daca optez pentru 2 ani, pe langa faptul ca daca totusi ma intorc inainte de 1 an la locul de munca nu primesc acei 500lei bonus, iar daca stau 2 ani nu sunt obligati sa ma ia inapoi deloc? Daca optez pentru 1 an si firma intra in faliment (dau un exemplu) beneficiez doar de cateva luni de somaj sau pot opta pentru prelungirea CCC la 2 ani, avand in vedere ca financiar as beneficia de aceeasi indemnizatie atat pentru CCC 1 an cat si 2 ani?

Mai am o nedumerire, mamica care a deschis topicul a nascut in 2010 cand CCC era pana la 2 ani, apoi s-a introdus legea cu 1 sau 2 ani; atunci pt ea ce lege se va aplica? Nu ar trebui sa fie primita inapoi si obligati sa o tina macar 6 luni?

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    eu asa stiu ca cele care au nascut in 2010 au prins legea cu 2 ani de maternitate si respectiv indemnizatia pe 2 ani , caz in care este primita inapoi .
    cel putin in cazul meu m-am interesat si angajatorul ma primeste inapoi, si nu se pune problema sa ma tina 6 luni.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Sa inteleg ca daca optez pentru 2 ani, pe langa faptul ca daca totusi ma intorc inainte de 1 an la locul de munca nu primesc acei 500lei bonus, iar daca stau 2 ani nu sunt obligati sa ma ia inapoi deloc? Daca optez pentru 1 an si firma intra in faliment (dau un exemplu) beneficiez doar de cateva luni de somaj sau pot opta pentru prelungirea CCC la 2 ani, avand in vedere ca financiar as beneficia de aceeasi indemnizatie atat pentru CCC 1 an cat si 2 ani?

Mai am o nedumerire, mamica care a deschis topicul a nascut in 2010 cand CCC era pana la 2 ani, apoi s-a introdus legea cu 1 sau 2 ani; atunci pt ea ce lege se va aplica? Nu ar trebui sa fie primita inapoi si obligati sa o tina macar 6 luni?
    Ai inteles bine: daca ai ales varianta lunga de concediu, 2 ani si te intorci mai devreme, nu primesti stimulentul de insertie. OUG 111/2010 garanteaza stabilitatea locului de munca, prin prelungirea cu pana la 6 luni a interdictiei de concediere a persoanei revenite din concediul de 1 an pentru cresterea copilului, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca firma da faliment, evident ca solutia este somajul sau reintrarea in CCC pana ce copilul implineste 2 ani, apoi somaj.
    Nu are importanta sub ce ordonanta s-a deschis dreptul la indemnizatie, daca a stat in concediu 2 ani interdictia nu va opera .

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de davidica Vezi mesajul
    eu asa stiu ca cele care au nascut in 2010 au prins legea cu 2 ani de maternitate si respectiv indemnizatia pe 2 ani , caz in care este primita inapoi .
    cel putin in cazul meu m-am interesat si angajatorul ma primeste inapoi, si nu se pune problema sa ma tina 6 luni.
    Nu scrie in nicio lege ca angajatorul are " obligatia " sa concedieze mamele revenite la serviciu dupa un CCC de 2 ani. Pot fi primite pe acelasi post fara probleme, depinde doar de angajator. Insa, legea restictioneaza doar concedierile in cazul celora care au stat in CCC de 1 an, nu si in situatia in care au stat 2 ani.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Daca firma da faliment, evident ca solutia este somajul sau reintrarea in CCC pana ce copilul implineste 2 ani, apoi somaj.
    Nu are importanta sub ce ordonanta s-a deschis dreptul la indemnizatie, daca a stat in concediu 2 ani interdictia nu va opera .
    Deci, pot opta initial la 1 an si daca firma intra in faliment pot cere reintrarea in CCC pana cand bebe implineste 2 ani? In baza carui articol din lege?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Deci, pot opta initial la 1 an si daca firma intra in faliment pot cere reintrarea in CCC pana cand bebe implineste 2 ani? In baza carui articol din lege?
    Dreptul la indemnizatie se suspenda in urmatoarele situatii:
    i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
    Multumesc pt atentia acordata.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Dreptul la indemnizatie se suspenda in urmatoarele situatii:
    i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
    Multumesc pt atentia acordata.
    Multumesc pentru raspuns ..........

Floricica Nou Venita feel's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2011
    Postari in forum
    28
    Eu am nascut in 2010, am prins legea cu 2 ani, dar si aia avea precizat ca daca te intorci mai repede de 2 ani primesti stimulent 100 ron. eU STIU PE CINEVA CARE DUPA 2 ANI A INTRAT IN SOMAJ :((au angajat pe altciineva in loc si gata), ...legea e facuta in asa fel incat angajatorul sa poata face cate ceva ce-i convine lui.

Floricica Nou Venita elenabbc's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    1
    Buna, am optat pentru ccc pe o perioada de un an si urmeaza sa reincep serviciul. As dori sa stiu daca pot solicita angajatorului sa ma reangajeze pe program de munca redus ( 6 ore/zi) pana in momentul in care copilul implineste 2 ani

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari