Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Inscrierea la gradinita

buna ziua. iata cu ce problema ma confrunt. am fost saptamana trecuta la o gradinita DE STAT sa vad ce acte trebuie sa prezint pt inscrierea baietelului la gradinita. printre altele si adeverinta de salariat. sincera sa fiu nu stiu daca de la ambii parinti.
    ideea e ca eu sunt in somaj in acest moment, iar sotul meu abia si-a dat demisia din alta parte si s-a angajat la o firma din tara (pleaca sa lucreze in Europa). si mai dureaza pina mi-o trimite firma de acolo. eu nu stiu daca este LEGAL sa mi se ceara aceste adeverinte in conditiile in care este o gradinita de stat. din ce am citit pe net, nu prea e legal sa ti se refuze inscrierea copilului daca esti somer(in cazul in care adeverinta de la firma unde lucreaza sotul meu poate ajunge mai tirziu decat perioada inscrierilor-si atunci l-as inscrie si fara ,daca este ilegal sa mi se ceara adev.)
    voi suna azi si la inspectoratul scolar sa ma interesez,dar unii bugetari sunt cam expeditivi la telefon, simt ei nevoie sa ne deplasam la ei, sa formam cozi, ca asa e la romani.
    mersi anticipat!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    buna...nu iti trebuie adeverinta de salariat daca inscrii copilul la program normal (8-12) insa daca il inscrii la program prelungit este necesara o adeverinta de salariat de la 1 parinte macar...parerea mea este sa il inscrii pana la ora 12 apoi il poti transfera la program prelungit dupa ce cunosti mai bine personalul si vb direct cu educatoarea de program prelungit sa l primeasca dandu-i o mica atentie si ea vb cu directoarea direct...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Acea adeverinta de salariat se cere pentru cazul in care inscrii copilul la program cu masa (cum spune si Cryssa) si au nevoie de ea pentru a sti ca poti achita contributia lunara pentru masa servita la gradinita (la copiii mei la gradinita este 12 lei/zi de exemplu)

mada_lyna
    Guest
    am inteles. mersi frumos. voi vb iar cu dirctoarea.ms

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari