Ultimele discutii din forum
    rux
    rux este offline.
    Floricica Nou Venita rux's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2006
    Postari in forum
    1

Nu e bine Inscrierea la cresa conditionata de reintoarecere la serviciu a mamei?

buna ziua
    va supun atentiei urmatoarea situatie.
    Am nascut in anul 2010, deci am intrat sub incidenta vechii legi cu cresterea copilului pana la 2 ani.
    In februarie ar trebui sa ma intorc la serviciu , cel mic facand 2 ani. De aceea m-am interesat din timp pentru o cresa.... si asa am ajuns la o cresa din sectorul 2 unde mi s-a spus ca in februarie nu vor mai fi locuri si ca ar fi bine sa-l inscrie din septembrie.
    Pana aici toate bune si frumoase, numai ca mi s-a spus ca sunt OBLIGATA sa fac dovada inceperii serviciului in termen de 30 zile , adica in octombrie) de lainceputul cresei . ALTFEL NU IL MAI PRIMESTE.
    Am incercat sa aflu care este baza legala a acestei cerinte si nu am reusit, toata lumea raspunzand "este ordin de la domn`primar ontanu"
    sunt si eu curioasa in ce baza imi solicita acest Ontanu sa ma intorc la serviciu inainte de implinirea celor 2 ani? Sta el cu bebe acasa daca se imbolnaveste ? sau sa invoieste el de la sef si ii explica de ce trebuie ssa plec de la serviciu pentru bebe ?
    Va rrog daca se poate un rtaspuns legal..... au il cosider un abuz si am de gand sa-l dau in judecata.....sau il duc si il las la cabinetul lui.
    Cu stima

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Salutare.....Draga mea, la cresa trebuie doar sa prezinti o adeverinta cum ca esti angajata a unei institutii....nu data cu care te reintorci sau nu la servici.....Cei de la resurse umane, contabila sau cine se ocupa cu eliberarea adeverintelor sa iti elibereze o adeverinta prin care se dovedeste faptul ca tu esti angajata lor (pedurata concediului de crestere si ingrijire a copilului ai ramas in continuare angajata lor, doar ca ti s-a suspendat contractul de munca pe o perioada de 2 ani).Atat...nimic mai mult.....o simpla adeverinta.
    Totusi, cred ca e cam tarziu pentru intocmirea actelor.....deja dosarul ar fi trebuit sa fie completat si admis....suntem deja la sfarsitul lunii septembrie, cand toate cresele/caminele/gradinitele au situatia completa pentru anul scolar 2011-2012.
    Mult succes!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari