Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita misha_ta87's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    1

Nelamurit Informatii despre indemnizatia de crestere a copilului

as vrea sa stiu dak pot beneficia de indemnizatie ptr cresterea copilului.sunt insarcinata in 5 sapt.am lukrat dak bunul meu sef nu mi a inregistrat contractul de munk,l a adus parafat dar nu era inregistrat,am fost concediata inainte sa raman gravida,adik a dat faliment asa zice el.as dori sa stiu dak pot benificia de indemnizatia avand in vedere k nu lukrez in clipa de fata

ADY_ELA
    Guest
    Buna mamica draga,Ai anuntat angajatorul in scris ca esti insarcinata?
    Ce perioada ai lucrat?

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    dupa cum ti am scris pe cealalta postare,ca sa primesti indemnizatie trebuie sa ai 12 luni lucrate consecutiv(fara intrerupere)pana la nasterea bebelusului

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu stiu ca iti poti plati tu cotizatia la sanatate in privat si atunci ai putea beneficia de indemnizatie... dar nu sunt 100% convinsa... merita intrebat.

mada_lyna
    Guest
    trebuie sa platesti impozit pe venituri(din salarii si alte cateva tipuri) pt a beneficia.nu are legatura cu cotizatia la sanatate,,cas sau alte cele. o zi buna!

Floricica Nou Venita diditza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2012
    Postari in forum
    1
    Am o intrebare eu m-am angajat pe 26 ian 2012 si vreau sa fac un bebe... cat trebuie sa astept(cand sa il concep?) ca sa pot beneficia de indemnizatie? va multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de diditza Vezi mesajul
    Am o intrebare eu m-am angajat pe 26 ian 2012 si vreau sa fac un bebe... cat trebuie sa astept(cand sa il concep?) ca sa pot beneficia de indemnizatie? va multumesc
    Incearca prin aprilie - mai, daca este posibil :)

Floricica Nou Venita mimi_sava's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2012
    Postari in forum
    2
    Buna tuturor si sper sa aflu un raspuns. Sunt insarcinata ,nu am avut venituri impozabile in ultimii doi ani dar sotul lucreaza. Cum sa procedam daca el vrea sa mearga in continuare la servici ? Am inteles ca poate solicita de la inceput stimulent de insertie fara sa intre in CCC.Atunci merge in continuare la munca primind 75% din salar +cei 500ron timp de doi ani?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mimi_sava Vezi mesajul
    Buna tuturor si sper sa aflu un raspuns. Sunt insarcinata ,nu am avut venituri impozabile in ultimii doi ani dar sotul lucreaza. Cum sa procedam daca el vrea sa mearga in continuare la servici ? Am inteles ca poate solicita de la inceput stimulent de insertie fara sa intre in CCC.Atunci merge in continuare la munca primind 75% din salar +cei 500ron timp de doi ani?
    Sotul tau va depune dosar pt stimulent de insertie dupa ce termini tu concediul postnatal , cele 42 de zile obligatorii. Va primi salariul normal ( intreg), la care se vor adauga cei 500 lei lunar-(stimulent ), pana ce copilul va implini 2 ani.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Actele pt indemnizatia de crestere a copilului cand se depun daca doresc sa stau mai mult de 42 zile in postnatal? adica mai am dreptul la 60zile de postnatal, cand depun actele?

Pe langa locul de munca de baza, am avut o activitate extra, prin contract prestari servicii, platita de catre o primarie, ei au declarat contractul si au platit impozitul aferent, cum si ce acte am nevoie pent a fi luat in evidenta in calcului indemnizatiei si acel contract, se face o adeverinta separat cu acea activitate prestata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Actele pt indemnizatia de crestere a copilului cand se depun daca doresc sa stau mai mult de 42 zile in postnatal? adica mai am dreptul la 60zile de postnatal, cand depun actele?

Pe langa locul de munca de baza, am avut o activitate extra, prin contract prestari servicii, platita de catre o primarie, ei au declarat contractul si au platit impozitul aferent, cum si ce acte am nevoie pent a fi luat in evidenta in calcului indemnizatiei si acel contract, se face o adeverinta separat cu acea activitate prestata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
    Poti depune actele imediat ce termini concediul postnatal, indemnizatia va veni din urma, incepand cu ziua imediat urmatoare zilei in care a incetat concediul postnatal.
    Acte :
    - copie act in baza caruia a realizat veniturile (autorizatie functionare, contract arenda, act constitutiv societate comerciala);
    - certificat de atestare fiscala;
    - adeverinta privind stagiul de cotizare, eliberata de Casa Judeteana de Pensii;
    fisa fiscala pentru lunile din ultimul an anterior datei nasterii copilului;
    - adeverinta eliberata de organele competente privind venitul net realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior datei nasterii copilului, pentru care s-a achitat impozitul conform certificatului de atestare fiscala;
    - actul din care rezulta data de la care nu mai realizează venituri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari