Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita angelica27's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2012
    Postari in forum
    2

Indemnizatie in timpul cursurilor de master

Buna ziua! Am o intrebare legata de acordarea indemnizatiei pt. cresterea copilului. Eu urmeaza sa nasc luna aceasta, DPN 27.03.2012. Nu mai lucrez din iunie 2011, dar urmez cursuri masterale de zi din oct. 2010. Eu am 31 de ani. Pot beneficia de indemnizatie, tinand cont de faptul ca am peste 26 de ani? In OUG. 111/2010 nu se specifica nimic referitor la asta.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de angelica27 Vezi mesajul
    Buna ziua! Am o intrebare legata de acordarea indemnizatiei pt. cresterea copilului. Eu urmeaza sa nasc luna aceasta, DPN 27.03.2012. Nu mai lucrez din iunie 2011, dar urmez cursuri masterale de zi din oct. 2010. Eu am 31 de ani. Pot beneficia de indemnizatie, tinand cont de faptul ca am peste 26 de ani? In OUG. 111/2010 nu se specifica nimic referitor la asta.
    buna! eu eram in ultimul an de liceu cand am ramas insarcinata iar pentru ca nu am intrerupt cursurile am beneficiat de indemnizatie! teoretic si tu ar trebui sa beneficiezi pentru ca esti inscrisa la o forma de invatamant universitara cu predare zilnica si nu ai intrerupt! cand te duci sa depui actele pt alocatie ai nevoie si de o adeverinta de unde inveti in care sa fie specificat faptul ca ai urmat cursurile pe perioada sarcinii!

Floricica Nou Venita angelica27's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2012
    Postari in forum
    2
    Multumesc frumos pt. raspuns! Nelamurirea mea este legata de faptul ca pana la varsta de 26 de ani elevii si studentii sunt asigurati conform Legii asig. sociale. Eu am depasit varsta de 26 de ani.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de angelica27 Vezi mesajul
    Multumesc frumos pt. raspuns! Nelamurirea mea este legata de faptul ca pana la varsta de 26 de ani elevii si studentii sunt asigurati conform Legii asig. sociale. Eu am depasit varsta de 26 de ani.
    in ordonanta nu se specifica nimik de varsta deci poti sa ai si 50 cred!

Floricica Nou Venita natasha_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2012
    Postari in forum
    1

Indemnizatie pentru copil

Buna, sunt anul II la master la zi si sunt insarcinata in 12 sapatamani. In an 2011 am realizat venituri independente (eram an I la master). Din ian stau acasa, unde trebuie sa ma adresez pentru indemnizatie?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de natasha_a Vezi mesajul
    Buna, sunt anul II la master la zi si sunt insarcinata in 12 sapatamani. In an 2011 am realizat venituri independente (eram an I la master). Din ian stau acasa, unde trebuie sa ma adresez pentru indemnizatie?
    Ca sa primesti indemnizatie pentru cresterea copilului trebuie ca nastera sa survina cel tarziu la 60 de zile de la absolvirea cursurilor; nu este suficient sa fi fost studenta ca sa primesti indemnizatie : " se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor". Daca DPN depaseste acest termen, solutia ar fi sa iti depui dosarul pt somaj,si pana nasti, sa iei indemnizatie de somaj.De asemenea, ai dreptul la concediu prenatal si postnatal.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
    Sunt studenta in anul 2 la master, la zi din luna octombrie 2010 si anul acesta, mai exact in luna iulie ar trebui sa nasc (DPN=8 iulie) si tot in aceasta luna ar trebui sa sustin lucrarea de dizertatie. Oricum sustinerea lucrarii va fi dupa data nasterii. Cred ca dupa 20 iulie. In aceste conditii voi beneficia de indemnizatie?
    Mentionez ca nu lucrez.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mihaono Vezi mesajul
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
    Sunt studenta in anul 2 la master, la zi din luna octombrie 2010 si anul acesta, mai exact in luna iulie ar trebui sa nasc (DPN=8 iulie) si tot in aceasta luna ar trebui sa sustin lucrarea de dizertatie. Oricum sustinerea lucrarii va fi dupa data nasterii. Cred ca dupa 20 iulie. In aceste conditii voi beneficia de indemnizatie?
    Mentionez ca nu lucrez.
    Bineinteles ca vei beneficia de indemnizatie, tu nu depasesti termenul acela de 60 de zile de dupa terminarea studiilor

Floricica Nou Venita Lutary's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Bineinteles ca vei beneficia de indemnizatie, tu nu depasesti termenul acela de 60 de zile de dupa terminarea studiilor
    Buna, Sunt in situatia de a nu fi lucrat 12 luni consecutiv in 2011, dar sunt si in anul I de master. Am inteles ca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului cu studiile superioare, insa nu inteleg cum se schimba situatia mea in ceea ce priveste concediile si indemnizatia: nu pot beneficia de indemnizatie ca si salariat (fiindca nu am 12 luni consecutive), insa sunt masterand. Ce se intampla in situatia mea cu concediile si indemnizatie? Cu ce acte pot dovedi ca sunt eligibila, pot intra in concediu de crestere a copilului la munca si pot dovedi ca pot beneficia de indemnizatie?

Floricica Nou Venita Lutary's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de Lutary Vezi mesajul
    Buna, Sunt in situatia de a nu fi lucrat 12 luni consecutiv in 2011, dar sunt si in anul I de master. Am inteles ca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului cu studiile superioare, insa nu inteleg cum se schimba situatia mea in ceea ce priveste concediile si indemnizatia: nu pot beneficia de indemnizatie ca si salariat (fiindca nu am 12 luni consecutive), insa sunt masterand. Ce se intampla in situatia mea cu concediile si indemnizatie? Cu ce acte pot dovedi ca sunt eligibila, pot intra in concediu de crestere a copilului la munca si pot dovedi ca pot beneficia de indemnizatie?
    Si mai am o intrebare: cat valoreaza indemnizatia CCC de care poate beneficia un masterand?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Lutary Vezi mesajul
    Si mai am o intrebare: cat valoreaza indemnizatia CCC de care poate beneficia un masterand?
    Indemnizatia este in cuantum de 600 lei , plus alocatia de stat a copilului , 200 lei lunar.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari