Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rramona's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2011
    Postari in forum
    4
    Buna seara,
    Sunt membra a acestui forum de 1 ora si ma intereseaza foarte tare ce inseamna cele 12 luni de activitate inainte de nasterea bebelusui. Eu planuiesc un bebe la anu in ianuarie si sa se nasca, daca vrea D-zeu in octombrie, numai ca in luna august imi expira contractul de munca. ce se intampla daca nasc in octombrie?
    Cautand pe net am gasit acesata portita in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor unde se specifica ca cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
    j) se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
    Daca nu am siguranta ca voi incheia un nou contract dupa cele 3 luni nu voi beneficia de indemnizatie?Astept un raspuns din partea dvs.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rramona Vezi mesajul
    Buna seara,
    Sunt membra a acestui forum de 1 ora si ma intereseaza foarte tare ce inseamna cele 12 luni de activitate inainte de nasterea bebelusui. Eu planuiesc un bebe la anu in ianuarie si sa se nasca, daca vrea D-zeu in octombrie, numai ca in luna august imi expira contractul de munca. ce se intampla daca nasc in octombrie?
    Cautand pe net am gasit acesata portita in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor unde se specifica ca cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
    j) se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
    Daca nu am siguranta ca voi incheia un nou contract dupa cele 3 luni nu voi beneficia de indemnizatie?Astept un raspuns din partea dvs.
    Contractele individuale de munca pe durata determinata, incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive. La asta se refera articolul mentionat de tine. Noul contract trebuie semnat la acelasi angajator, pt a se pastra caracterul succesiv.Daca nu ai siguranta semnarii unui nou contract si nu esti eligibila pt obtinerea indemnizatiei de somaj ( si nici nu iti poti completa stagiul de cotizare de 12 luni ), nu poti obtine indemnizatie pt cresterea copilului.

Membru inregistrat la
    01.12.2011
    Postari in forum
    4
    Multumesc din suflet pentru raspunsul promt din partea dvs. Cum pot completa stagiul de cotizare 12 luni?? Pentru indemnizatia de somaj nu sunt eligibila deoarece am contract doar 6 ore/zi si, am inteles ca numai norma intreaga de 8 ore / zi este valabila pentru somaj. Asa este?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rramona Vezi mesajul
    Multumesc din suflet pentru raspunsul promt din partea dvs. Cum pot completa stagiul de cotizare 12 luni?? Pentru indemnizatia de somaj nu sunt eligibila deoarece am contract doar 6 ore/zi si, am inteles ca numai norma intreaga de 8 ore / zi este valabila pentru somaj. Asa este?
    Da, ultimele 12 luni inainte de somaj trebuiesc lucrate cu 8 ore /zi pt a lua indemnizatia de somaj.
    Ai putea sa iti faci rost de un contract de cesiune de drepturi de autor de la o societate comerciala, de exemplu.

Membru inregistrat la
    01.12.2011
    Postari in forum
    4
    Multumesc Krisstina. O sa rezolv intr-un fel problema. Trebuie sa beneficiez de indemnizatie pentru crestre copil. Doar nu lucrez degeaba pana in august 2012. Numai bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari