Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37

Indemnizatie crestere- intrerupere in munca in ultimele 12 luni

Buna ziua,

In ultimele 12 luni am o intrerupere in munca de doua luni. Am fost la CAS si mi-au zis ca pot sa platesc retroactiv daca duc tot felul de acte si imi fac contract cu ei. Intrebare: daca platesc aceasta lipsa, se considera continuitate in munca si se calculeaza ca si cum as fi muncit la angajator, sau degeaba o platesc pentru ca oricum nu se mai iau in considerare nici celelate luni? Cum se face calculul in aceasta situatie?

Multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rarara Vezi mesajul
    Buna ziua,

In ultimele 12 luni am o intrerupere in munca de doua luni. Am fost la CAS si mi-au zis ca pot sa platesc retroactiv daca duc tot felul de acte si imi fac contract cu ei. Intrebare: daca platesc aceasta lipsa, se considera continuitate in munca si se calculeaza ca si cum as fi muncit la angajator, sau degeaba o platesc pentru ca oricum nu se mai iau in considerare nici celelate luni? Cum se face calculul in aceasta situatie?

Multumesc
    Plata contributiei la CAS nu asigura continuitatea dpdv al OUG 111/2010, pentru eligibilitatea la indemnizatia pentru cresterea copilului. Ai lucrat macar o zi in acele 2 luni ? Din ce cauza a survenit intreruperea activitatii?

Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Multumesc pentru raspuns.

Am fost disponibilizata si imediat dupa asta am lucrat o luna cu un contract de drepturi de autor. Nu puteam sa intru in somaj daca aveam venituri din asa ceva. Apoi inca doua luni am fost descoperita pentru ca nu mai puteam sa intru nici in somaj, nici nu m-am angajat, nici contract de drepturi nu am mai avut.
    Deci nu are rost sa umblu dupa toate hartiile si sa platesc CAS-ul retroactiv?!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rarara Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns.

Am fost disponibilizata si imediat dupa asta am lucrat o luna cu un contract de drepturi de autor. Nu puteam sa intru in somaj daca aveam venituri din asa ceva. Apoi inca doua luni am fost descoperita pentru ca nu mai puteam sa intru nici in somaj, nici nu m-am angajat, nici contract de drepturi nu am mai avut.
    Deci nu are rost sa umblu dupa toate hartiile si sa platesc CAS-ul retroactiv?!
    Poti sa platesti la CAS dar nu ajuta la obtinerea indemnizatiei pt cresterea copilului, ci pentru concedii medicale etc

Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Deci in cazul meu ce se va intampla? Nu voi primi deloc indemnizatie pentru cresterea copilului? Sunt obligata sa ma intorc la servici imediat dupa ce se termina concediul postnatal?

mada_lyna
    Guest
    din cate stiu beneficiaza de indemniz persoanele care au obtinut venituri pt care s-a platit impozit pe venit

mada_lyna
    Guest
    (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit
    OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010

mada_lyna
    Guest
    dak platesti la CAS asta nu inseamna ca ai platit impozit pe venit .iti asigura continuitate la vechimea in munca dar nu si sa beneficiezi de indemnizatie.

mada_lyna
    Guest
    s-a nascut copilul? poate totusi te incadrezi.

Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Nu s-a nascut, dar am facut un calcul si nu indeplinesc 12 luni cu continuitate. Deci, concluzia este ca nu voi primi nimic si sunt obligata sa ma intorc la job imediat dupa ce se termina concediul de lehuzie, nu?

mada_lyna
    Guest
    pai dak nu ai platit impozit pe venituri din salarii sau din alte cateva tipuri de venituri(vezi OUG 111/2005 de mai sus) in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ,atunci NU beneficiezi.

exemplu: daca copilul se va naster in feb 2012(ca fi-miu) atunci trebuie ca tu sa fi platit imp pe venituri din salarii incepand cu luna februarie 2011.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari