Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Indemnizatie crestere copil si alocatie de stat

Buna seara. Am si eu o intrebare. Am un bebelus nascut pe 15 august. Dosarul pentru alocatie a fost depus pe data de 26 august, iar cel pentru indemnizatia de crestere copil pe data de 10 octombrie. Imi puteti spune cand trebuie sa primim sumele pentru cele doua? Ma intereseaza lunile efective, intrucat unele persoane vehiculeaza pentru indemnizatie, luna ianuarie, respectiv luna noiembrie, pentru alocatie si as vrea sa stiu sigur.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Buna seara. Am si eu o intrebare. Am un bebelus nascut pe 15 august. Dosarul pentru alocatie a fost depus pe data de 26 august, iar cel pentru indemnizatia de crestere copil pe data de 10 octombrie. Imi puteti spune cand trebuie sa primim sumele pentru cele doua? Ma intereseaza lunile efective, intrucat unele persoane vehiculeaza pentru indemnizatie, luna ianuarie, respectiv luna noiembrie, pentru alocatie si as vrea sa stiu sigur.
    Conform prevederilor legale , drepturile reprezentand indemnizatie sau stimulent se cuvin si se platesc:
    • incepind cu ziua urmatoare celei in care inceteaza conform legii concediul si indemnizatia de maternitate (minim 42 zile calendaristice de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data).
    • incepand cu data nasterii copilului, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile legale pentru acordarea concediului si indemnizatiei aferente, daca cererea este depusa in termen de 60 zile lucratoare de la acea data.( in cazul in care tatal a depus dosarul de indemnizatie, de expl)
    • incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau plasamentului in regim de urgenta, daca cererea este depusa in termen de 60 zile lucratoare de la acea data.
    • De la data depunerii cererii in celelalte cazuri.
    Cand vor intra banii in cont... nu stiu, insa vor fi platiti din urama, de la data prevazuta in ordonanta.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Banuiesc ca voi primi acasa o hartie prin care mi se comunica faptul ca mi s-au aprobat ambele dosarele, si pentru indemnizatie si pentru alocatia de stat, corect? Multumesc mult de raspuns.

Floricica Nou Venita vaally's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.02.2009
    Postari in forum
    4
    Buna, am si eu o intrebare....eu am nascut cel de al doilea copil in perioada in care eram in CCC pentru primul copil iar cei de la indemnizatii mi-au spus ca pe perioada suprapunerii celor doua indemnizatii insemnand din iunie pana acum in octombrie nu primesc nimic desi in lege scrie de acel supliment de 600 lei fapt care s-a si intamplat am bagat dosarul pentru indemnizatia celui de al doilea copil acum in octombrie(cand facut primul copil 2 ani) desi el s-a nascut in iunie pentru ca asa mi-au spus ce de la serviciul de indemnizatii.Este normal?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de vaally Vezi mesajul
    Buna, am si eu o intrebare....eu am nascut cel de al doilea copil in perioada in care eram in CCC pentru primul copil iar cei de la indemnizatii mi-au spus ca pe perioada suprapunerii celor doua indemnizatii insemnand din iunie pana acum in octombrie nu primesc nimic desi in lege scrie de acel supliment de 600 lei fapt care s-a si intamplat am bagat dosarul pentru indemnizatia celui de al doilea copil acum in octombrie(cand facut primul copil 2 ani) desi el s-a nascut in iunie pentru ca asa mi-au spus ce de la serviciul de indemnizatii.Este normal?
    Daca primul copil s-a nascut inainte de 1 ianuarie 2011, da , este corect dpdv legal.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna seara
    dalicris, si copilul meu s-a nascut tot pe 15 august dar eu inca nu mi-am depus dosarul, fiind inca in concediu de maternitate- cele 126. si actele pt alocatia de stat mi s-a spus sa le depun tot atunci, odata cu dosarul de indemnizatie. tu nu ai beneficiat de acest concediu sau doar ti-ai depus mai repede dosarul?

Floricica Cu Vechime robertha's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2008
    Postari in forum
    5.058
    Buna ziua...
    Am un baietel nascut pe 30 mai si eu am procedat in felul urmator: mi-am depus actele pentru alocatia de la stat pe data de 8 iunie si am primit primii banuti pe 15 august...actele privind indemnizatia de mama le-am depus pe 2 august si urmeaza sa primesc primii bani in luna noiembrie...cel putin asa mi s-a spus de la Directia Muncii...

Floricica Nou Venita sandra_petrache's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2011
    Postari in forum
    2
    buna,
    si eu am nascut tot pe 15 august si inca nu am depus dosarul pentru indemnizatie si alocatie.mi s-a spus ca trebuie sa astept pana se termina postantalul,il termin in 4 decembrie.aveti idee unde se depun cele 2 dosare,pentru indemnizatie si alocatie si ce trebuie sa contina?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Sandra pentru alocatie le puteai depune.Asta pt ca veneau banutii mai devreme.Nu este nevoie sa astepti sa treaca concediul postnatal.
    Daca depuneai actele pt alocatie deja aveai banutii.asa o sa dureze cam 2 luni pana vin banii.Chiar daca vin retoactiv.

Floricica Nou Venita catalina_mis's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    4
    Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Vreau sa raman insarcinata si as dori sa gasesc o modalitate sa beneficiez si eu de indemnizatia pentru cresterea copilului. Stiu doar ca daca imi fac carte de munca cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata pot beneficia, dar alta modalitate? Sa mi platesc eu singura nu se poate? Sin inca o intrebare. daca ma angajez cu jumatate de norma pot beneficia de indeminzatie? Va multumesc si astept un raspuns de la cineva care e in domeniu.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de catalina_mis Vezi mesajul
    Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Vreau sa raman insarcinata si as dori sa gasesc o modalitate sa beneficiez si eu de indemnizatia pentru cresterea copilului. Stiu doar ca daca imi fac carte de munca cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata pot beneficia, dar alta modalitate? Sa mi platesc eu singura nu se poate? Sin inca o intrebare. daca ma angajez cu jumatate de norma pot beneficia de indeminzatie? Va multumesc si astept un raspuns de la cineva care e in domeniu.
    Trebuie sa fii inregistrata ca avand venituri cu 12 luni inainte sa nasti, sau sa iti aranjezi cu vreun angajator sa iti faca contract de munca si sa apari pontata macar 1-2 ore pe zi, 12 luni inainte de nastere.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari