Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lori132005's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2012
    Postari in forum
    2

Indemnizatie crestere copil

Bebe implineste un an pe 23.11.2012, eu am optat pt. indemnizatie pe o perioada de 1 an , dar as dori sa-mi prelungesc pana la 2 ani, astfel, conform noii legi promulgate de presedinte as putea sa raman in indemnizatie pana cand bebe implineste 2 ani? Mentionez ca indemnizatia este de 2100 Ron.
    Spuneti-mi va rog, unde gasesc legea si normele?
    Multumesc

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Nu poti.Ai optat pentru 1 an, atat ramai acasa.Noua lege nu prevede schimbari in ceea ce priveste alegerea perioadei...1 sau 2 ani...

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de lori132005 Vezi mesajul
    Bebe implineste un an pe 23.11.2012, eu am optat pt. indemnizatie pe o perioada de 1 an , dar as dori sa-mi prelungesc pana la 2 ani, astfel, conform noii legi promulgate de presedinte as putea sa raman in indemnizatie pana cand bebe implineste 2 ani? Mentionez ca indemnizatia este de 2100 Ron.
    Spuneti-mi va rog, unde gasesc legea si normele?
    Multumesc
    https://www.copilul.ro/legislatie-fa...tml#comentarii

Floricica Nou Venita lori132005's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2012
    Postari in forum
    2
    multumesc pt. raspuns, dar pe site nu exista noua lege si nici normele, astefel ca nu inteleg daca pot sau nu sa raman 2 ani in indemnizatie

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Lucrez in domeniu si-ti repet...NU POTI STA 2 ANI ACASA, daca ai optat pt un an...
    Modificata de alynutza79; 13.10.2012 la 12:54:12.

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    nu poti o data ce ai optat ptr un an asa si mie mi-ar conveni sa stau un an si sa iau 85% din salariu si dupa un an sa ma razgandesc si sa mai vreau un an fie el si cu 1200 de lei dar este imposibil asa ceva

Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85
    Buna ziua, eu voi naste in mai 2013 al 2-lea copil, dar sunt casnica nu am lucrat niciodata cu carte de munca dar sotul da, si as dori sa stiu daca el poate beneficia de CCC pentru tata mentionez ca la primul copil nu a cerut concediu.daca se poate ce acte trebuie pt acest concediu.multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mitranmihaela Vezi mesajul
    Buna ziua, eu voi naste in mai 2013 al 2-lea copil, dar sunt casnica nu am lucrat niciodata cu carte de munca dar sotul da, si as dori sa stiu daca el poate beneficia de CCC pentru tata mentionez ca la primul copil nu a cerut concediu.daca se poate ce acte trebuie pt acest concediu.multumesc

Daca tatal are cel putin 12 luni lucrate anterior nasterii copilului, va avea dreptul sa faca cerere pentru CCC sau pentru stimulent de insertie ( 500 /luna) fara a fi nevoit sa-si intrerupa activitatea. Actele necesare: certificat de nastere al copilului, dovada de la angajator ref la veniturile obtinute,copii dupa actul de identitate, cerere tip- de la primarie.

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    buna ziua!
    dosarul pt indemnizatie trebiue neaparat sa-l duc personal? mentionez ca indemnizatia o sa fie pe numele meu dar nu pot ajunge sa depun dosarul personal pt ca nu stau in localitatea cu adresa din buletin....si m-ar interesa daca poate sotul sa mearga el sa depuna actele pt indemnizatie si alocatie...multumesc frumos

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    buna ziua!
    dosarul pt indemnizatie trebiue neaparat sa-l duc personal? mentionez ca indemnizatia o sa fie pe numele meu dar nu pot ajunge sa depun dosarul personal pt ca nu stau in localitatea cu adresa din buletin....si m-ar interesa daca poate sotul sa mearga el sa depuna actele pt indemnizatie si alocatie...multumesc frumos
    Se poate duce sotul, dar nu va avea drept de samnatura daca dosarul nu este pe numele lui, deci ii trebuie procura intocmita la notar.

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    va multumesc pentru raspuns!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari