Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mirceaoanaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2009
    Postari in forum
    2

Indemnizatie crestere copil.....

Buna ziua! Am o intrebare.....
    Momentan sunt in concediu crestere copil (legea veche),daca raman insarcinata pana la sfarsitul concediului, care sunt conditiile pt calcularea indemnizatiei?
    Sau....daca dupa ce ma intorc la serviciu raman imediat insarcinata...cum se calculeaza indemnizatia? si mai am dreptul la concediu crestere copil....?

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de mirceaoanaelena Vezi mesajul
    Momentan sunt in concediu crestere copil (legea veche),daca raman insarcinata pana la sfarsitul concediului, care sunt conditiile pt calcularea indemnizatiei?
    Sau....daca dupa ce ma intorc la serviciu raman imediat insarcinata...cum se calculeaza indemnizatia? si mai am dreptul la concediu crestere copil....?
    Buna Oana! gasesti pe acest forum mai multe despre imdemnizatie la linkul urmator : Consiliere juridica
    sper sa te ajute!Numai bine:*

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mirceaoanaelena Vezi mesajul
    Daca nasti mai inainte sa termini primul CCC ( obtinut in baza OUG 148/2005), nu vei primi in plus acea majorare care se prevede in OUG 111/2010, in cuantum de 600 lei. Insa, la terminarea CCC1, vei obtine o noua indemnizatie pentru cel de al doilea copil, in cuantum de 75% din indemnizatia pe care ai obtinut-o ( lunar ) pe perioada CCC1. Dosarul pentru CCC2 se depune cu 60 de zile inainte ca primul copil sa implineasca 1 an /2 ani.

Daca te intorci la serviciu si ramai insarcinata la scurt timp: la calculul indemnizatiei se va tine cont de lunile pe care le-ai lucrat dupa ce te-ai intors, perioada de concediu de risc maternal( daca e cazul) , de concediul prenatal si evident perioada in care te-ai aflat in CCC1 , pana la completarea stagiului obligatoriu de 12 luni necesare obtinerii indemnizatiei. Evident ca ai dreptul la concediu pentru cresterea copilului :) .

Floricica Nou Venita cristicriss's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2009
    Postari in forum
    20
    buna ziua se poate plati retroactiv in cazul in care nu sunt salariata pentru a primi indemnizatia?sau daca sotul are contract cu 2 ore si plata la zi la contributii de catre patron poate sta el in concediu maternal?rog raspuns multumesc.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cristicriss Vezi mesajul
    buna ziua se poate plati retroactiv in cazul in care nu sunt salariata pentru a primi indemnizatia?sau daca sotul are contract cu 2 ore si plata la zi la contributii de catre patron poate sta el in concediu maternal?rog raspuns multumesc.
    Obtinerea indemnizatiei nu este conditionata de plata contributiilor CASS ci de realizarea de venituri impozabile. Da, sotul tau poate depune dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului, cererea trebuie introdusa, in acest caz, in termen de max 60 de la nasterea copilului.

Floricica Nou Venita statevalentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2011
    Postari in forum
    3
    buna ziua! in legatura cu alocatiile de stat... am nascut pe 2octombrie2011 abia pe 25octombrie2011 a iesit cerftificatul de nastere in aceasta zi am si depus actele pentru alocatia de stat , am optat ca banii sa ne intre pe card. in momentul depunerii am fost anuntati ca la sfarsitul lunii decembrie vom primi banutii, asa a si fost dar eu stiam ca ar trebui sa intre alocatia pe luna octombrie, noiembrie si decembrie adica 600lei din nefericire am primit decat 200lei .Este corect asa ceva? daca nu, unde ma pot adresa ?(avem domiciliu in buc sector 2) Multumesc!

Floricica Nou Venita cirmi76's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2012
    Postari in forum
    2
    buna ziua numai ce am aflat ca sunt insarcinata si am o mare nelamurire ,pana in luna octombrie am fost in somaj si de atunci nu am mai lucrat ,dar sunt studenta in anul 1 la zi si doresc sa ma angajez din luna asta din nou ,am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului ,sau pot plati retroactiv pe cele 2 luni in care nu am nici un venit?multumesc frumos!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cirmi76 Vezi mesajul
    buna ziua numai ce am aflat ca sunt insarcinata si am o mare nelamurire ,pana in luna octombrie am fost in somaj si de atunci nu am mai lucrat ,dar sunt studenta in anul 1 la zi si doresc sa ma angajez din luna asta din nou ,am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului ,sau pot plati retroactiv pe cele 2 luni in care nu am nici un venit?multumesc frumos!
    Daca nasti in timp ce esti studenta la curs de zi ai dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului, fara a fi nevoita sa te angajezi si ,de asemenea, fara sa fii obligata sa iti intrerupi studiile dupa ce nasti.
    Plata cotizatiilor la CASS iti confera dreptul la concedii, pensie, somaj, dar nu ajuta la obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului; pentru aceasta trebuie sa realizezi venituri impozabile.

Floricica Nou Venita cirmi76's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2012
    Postari in forum
    2
    am inteles ca daca sunt studenta si nasc in timpul facultati (am 35 de ani conteaza)ca am citit undeva ca numai studenti pana in 26 de ani,primesc indemnizatia de crestere a copilului,sau se poate sa ma angajez undeva pana la nastere dar tot raman 2 luni descoperite adica noiembrie decembrie anul trecut,si inca o intrebare beneficiez de asigurari de sanatate ca si student sau ca si femeie gravida?Scuzati daca sunt prea nestiutoare dar e prima data cand ma confrunt cu asemenea situatii,nici nu credeam ca voi face copii vreodata(asa mi sa spus)
    Va multumesc frumos!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de statevalentina Vezi mesajul
    buna ziua! in legatura cu alocatiile de stat... am nascut pe 2octombrie2011 abia pe 25octombrie2011 a iesit cerftificatul de nastere in aceasta zi am si depus actele pentru alocatia de stat , am optat ca banii sa ne intre pe card. in momentul depunerii am fost anuntati ca la sfarsitul lunii decembrie vom primi banutii, asa a si fost dar eu stiam ca ar trebui sa intre alocatia pe luna octombrie, noiembrie si decembrie adica 600lei din nefericire am primit decat 200lei .Este corect asa ceva? daca nu, unde ma pot adresa ?(avem domiciliu in buc sector 2) Multumesc!
    mami alocatia se ia cu o luna in urma.In decembrie ar fi trebuit sa iei pe oct si noiembrie.Nu 600 de ron..Doar 400
    nu stiu de ce nu au intrat si pe octombrie.Cred ca poti suna sa intrebi.Acum in ianuarie ar trebui sa se regleze situatia.
    aici poti suna.iti va cere cnp-ul tau si al copilului ca sa poata gasi datele sa te poata ajuta.
    DGASPC Bucuresti Sector 2 – Str. Olari, Nr. 11-13, Telefon 021.252.22.02, 021.252.22.10, Fax 021.252.22.17, 021.252.22.
    Modificata de dami28elena11; 05.01.2012 la 13:26:48.

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    Citat Postat de statevalentina Vezi mesajul
    da, e corect...pt luna in care s-a nascut copilul nu beneficiezi de alocatie si alocatia se acorda cu o luna in urma, deci in decembrie ai luat pt noiembrie...pe octombrie nu iei alocatie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari