Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alinuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2012
    Postari in forum
    8

Indemnizatia pentru cresterea copilului dupa somaj

In luna iunie a acestui an am sustinut examenul de licenta (cursurile au fost la zi, la facultate de stat) dupa care am depus dosarul pentru obtinerea somajului in termenul legal. Beneficiez de somaj timp de 6 luni, pana in luna martie (21.03) si as vrea sa stiu daca am dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului. Pe bebe il asteptam la inceputul lunii martie. Va rog sa imi raspundeti daca aveti ceva cunostinte despre acest lucru sau daca cunoasteti persoane care au fost in situatii asemanatoare. Multumesc mult!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca nasterea copilului survine cat timp esti inca in somaj, ai dreptul 100%. Oricum, ca sa fie totul in regula, intereseaza-te daca nu cumva trebuie sa soliciti si concediu postnatal minim de 42 de zile, pe perioada caruia ti se suspenda somajul, dar am impresia ca ai dreptul si la toate cele 126 de zile de concediu pre si post natal, dupa care intri in ccc. Deci, ca sa fac un sumar, ai dreptul.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alinuzzza Vezi mesajul
    In luna iunie a acestui an am sustinut examenul de licenta (cursurile au fost la zi, la facultate de stat) dupa care am depus dosarul pentru obtinerea somajului in termenul legal. Beneficiez de somaj timp de 6 luni, pana in luna martie (21.03) si as vrea sa stiu daca am dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului. Pe bebe il asteptam la inceputul lunii martie. Va rog sa imi raspundeti daca aveti ceva cunostinte despre acest lucru sau daca cunoasteti persoane care au fost in situatii asemanatoare. Multumesc mult!
    Ai dreptul la indemnizatie( 600 lei/luna), dar si la concediul prenatal si postnatal (platit).

Floricica Nou Venita alinuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2012
    Postari in forum
    8
    multumesc mult pentru raspunsuri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari