Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adys's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    1

Indemnizatia pentru concediu de sarcina si lauzie pentru PFA

Buna ziua !
    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : am contract de munca part-time si sunt si PFA inca din 2009.Sunt insacinata in 16 saptamani si m-am gandit sa platesc si pe PFA contributia de 0,85% pentru concedii la Casa de Sanatate pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate si pentru PFA .De la Casa Judeteana de Sanatate Galati mi se spune ca daca am contract de munca chiar si part time nu pot sa-mi fac contract pentru concedii si indemnizatii si pe PFA , ca beneficiez de concediu medical la contractul part -time.Nu mi se pare corect , activitatea mea pricipala este pe PFA ! Cand ai mai multe contracte de munca nu primesti concediu medical de la fiecare loc de munca ??!! De ce sa nu fie valabil si pe PFA !!!! Am vrut sa imi fac acea declaratie de asigurare pentru concedii si indemnizatii mai devreme , chiar daca este nevoie doar de o luna ...concediu de maternitate o sa-mi iau de la 1 decembrie !! Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac ? Multumesc !!!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de adys Vezi mesajul
    Buna ziua !
    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : am contract de munca part-time si sunt si PFA inca din 2009.Sunt insacinata in 16 saptamani si m-am gandit sa platesc si pe PFA contributia de 0,85% pentru concedii la Casa de Sanatate pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate si pentru PFA .De la Casa Judeteana de Sanatate Galati mi se spune ca daca am contract de munca chiar si part time nu pot sa-mi fac contract pentru concedii si indemnizatii si pe PFA , ca beneficiez de concediu medical la contractul part -time.Nu mi se pare corect , activitatea mea pricipala este pe PFA ! Cand ai mai multe contracte de munca nu primesti concediu medical de la fiecare loc de munca ??!! De ce sa nu fie valabil si pe PFA !!!! Am vrut sa imi fac acea declaratie de asigurare pentru concedii si indemnizatii mai devreme , chiar daca este nevoie doar de o luna ...concediu de maternitate o sa-mi iau de la 1 decembrie !! Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac ? Multumesc !!!
    OUG Nr. 158 din 17 noiembrie 2005 specifica faptul ca nu poti beneficia de concediu daca ai PFA:
    ART. 1
    (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
    a. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
    (2) De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care nu se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
    d) autorizate sa desfasoare activitati independente

NU se accepta sa platesti 0,85 suta si ca salariat si ca pfa ( nu e corect, dar asa cere legea). Insa, la indemnizatia pt cresterea copilului, veniturile obtinute pe PFA se iau in calcul.
    Modificata de Krisstina; 07.09.2011 la 23:37:04.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari