Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gyoparka's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    2

Indemnizatia pentru al doilea copil

buna!
    Am o intrebare urgenta, sper ca ma puteti ajuta. am nascut primul copil in 13/09/2009, pe al doilea 11/11/2010. Mis-a terminat indemnizatia cu primul, si dosarul nu am putut sa predam si sa inregistram numai cu data de 09/11/2011. Intrebarea mea este ca putem sa recuperam banii pentru luna pierduta sau nu.
    va multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gyoparka Vezi mesajul
    buna!
    Am o intrebare urgenta, sper ca ma puteti ajuta. am nascut primul copil in 13/09/2009, pe al doilea 11/11/2010. Mis-a terminat indemnizatia cu primul, si dosarul nu am putut sa predam si sa inregistram numai cu data de 09/11/2011. Intrebarea mea este ca putem sa recuperam banii pentru luna pierduta sau nu.
    va multumesc
    Fa-ma sa inteleg :) : primul copil este nascut pe 13 sept 2009 si CCC1 s-a terminat pe 13 sept 2011. Al doilea copil s-a nascut 11 nov 2010 si dosarul a fost depus cand?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Kriss dupa cum spune ea a depus dosarul mai tarziu cu o luna dupa ce a terminat indemnizatia pt primul copil.
    eu asa am inteles.

Floricica Nou Venita gyoparka's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    2
    dosarul a fost depus 09/11/2011

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gyoparka Vezi mesajul
    dosarul a fost depus 09/11/2011
    Conform prevederilor legale , drepturile reprezentand indemnizatie sau stimulent se cuvin si se platesc:
    • incepind cu ziua urmatoare celei in care inceteaza conform legii concediul si indemnizatia de maternitate (minim 42 zile calendaristice de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data).
    • incepand cu data nasterii copilului, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile legale pentru acordarea concediului si indemnizatiei aferente, daca cererea este depusa in termen de 60 zile lucratoare de la acea data.( in cazul in care tatal a depus dosarul de indemnizatie, de expl)
    • De la data depunerii cererii in celelalte cazuri.

In cazul tau , cererea trebuia depusa mai inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani, ca sa ai continuitate la plata indemnizatiei. La tine se aplica regula de la punctul 3.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari