Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Madalina7's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2012
    Postari in forum
    4

Indemnizatia la absolvente de liceu

Am terminat cele 12 clase anul acesta, am luat bacalaureatu, lunile iunie , iulie, august am lucrat la evenimente fara carte de munca , iar la sfarsitul lunii august am aflat ca sunt insarcinata in 3 saptamani, dupa ce am aflat aceasta veste , am inceput si munca . e posibil sa primesc indemnizatia de crestere a copilului ?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Daca nici tu, nici tatal copilului nu ati lucrat timp de 1 an neintrerupt cu carte de munca nu poti beneficia de indemnizatie. Se poate in cazul in care iti continui studiile, adica daca te inscrii la facultate, la zi, anul acesta imediat dupa ce ai terminat liceul.In cazul asta primesti cei 600 de lei indemnizatie + 200 de lei alocatia copilului pana la 2 ani. Altfel, in situatia in care esti acum, primesti doar 200 de lei alocatia.

Membru inregistrat la
    10.09.2012
    Postari in forum
    4
    Multumesc foarte frumos pentru raspuns. o zi buna:*

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cu liceul nu stiu 100% cum e, dar pot sa iti zic cum am facut eu cu faculta, si ma gandesc ca e la fel sau similar.
    Am ramas gravi inainte de licenta cu 3 luni. Dupa licenta s-a considerat 2 luni ca sunt in cautarea unui loc de munca, iar dupa m-am inscris la somaj. Si asa am avut continuitate si am luat minimul ala de 600 de lei pt doi ani. In loc de somaj era ok fie sa fiu la alte studii, fie sa lucrez cu carte de munca. Deci cred ca si tu ai 60 de zile la dispozitie dupa ultima zi de bac sa cauti ceva de munca, iar daca nu poti pune la somaj. Si stiu ca se poate plati si din urma... cel mai bine suni si intrebi la cei care platesc indemnizatia.
    Succes si felicitari pt sarcina!

Membru inregistrat la
    10.09.2012
    Postari in forum
    4
    Si asta e o varianta, tinand cont ca eu practic cu examenele am terminat la inceputul lunii iulie , pana acum am cautat de munca . Trebuie sa existe o solutie.multumesc pentru raspuns, o zi frumoasa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari