Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita zamfi_ram's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2011
    Postari in forum
    5

Indemnizatia de crestere a copilului

va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in cazul urmator: am terminat facultatea anul acesta si apoi am intrat in somaj. chiar acum, la inceputul somajului, am ramas insarcinata (deci mai am 6 luni de somaj). daca voi plati dupa terminarea somajului cotizatiile necesare la stat pana la nastere se ia in considerare faptul ca inaintea acestor 9 luni am fost studenta? voi beneficia de indemnizatie?
    Va multumesc anticipat
    --------------------------------------------------------------------------------

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna Zamfi :) mai multe raspunsuri poti sa gasesti deocamdata aici
    Consiliere juridica
    in caz ca nu exista raspuns la intrebarea asta,cu siguranta Cristina te va ajuta :)

sma
    sma este offline.
    Floricica Nou Venita sma's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    32
    Se ia in considerare ca ai fost studenta.eu iau indemnizatie si am ramas insarcinata exact dupa ce am terminat facultatea si m-am inscris la master.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de zamfi_ram Vezi mesajul
    va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in cazul urmator: am terminat facultatea anul acesta si apoi am intrat in somaj. chiar acum, la inceputul somajului, am ramas insarcinata (deci mai am 6 luni de somaj). daca voi plati dupa terminarea somajului cotizatiile necesare la stat pana la nastere se ia in considerare faptul ca inaintea acestor 9 luni am fost studenta? voi beneficia de indemnizatie?
    Va multumesc anticipat
    --------------------------------------------------------------------------------
    Sa inteleg ca tie iti raman "descoperite" 3 luni pana la nastere ?
    Plata contributiilor la CASS nu asigura obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Daca ai fi nascut in timp ce erai studenta sau dupa terminarea studiilor ( la cursuri de zi) ori in timp ce te aflai in somaj dupa absolvirea cursurilor universitare ori postuniversitare, ai fi fost eligibila pentru indemnizatie.

OUG 111/2010 :
    m) frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învățământului preuniversitar sau, după caz,
    universitar și postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, în
    țară sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene

n) au calitatea de doctorand,
    o) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ preuniversitar și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ preuniversitar, cursuri de zi,organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;

p) se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar,
    organizat potrivit legii, și începerea învățământului universitar, cursuri de zi, în același an calendaristic;

q) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ universitar, cursuri de
    zi, cu sau fără examen de licență sau de diplomă, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte
    forme de învățământ universitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;

r) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ universitar, cursuri de zi,cu sau fără examen de licență sau de diplomă, și începerea, în același an calendaristic, a învățământului postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, cursuri de zi, frecventate fără întrerupere;

s) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ postuniversitar, cursuri
    de zi, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ postuniversitar,
    cursuri de zi, frecventate fără întrerupere;

t) se află în perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor învățământului obligatoriu sau,
    după caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar, universitar și
    postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, cu sau fără
    examen de absolvire, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în șomaj, calculate începând cu data
    de 1 a lunii următoare finalizării studiilor.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    dar oare pe cele 3 luni care raman descoperite, nu poate lua concediu de maternitate(din cele 126)? care automat i le va deconta casa de asigurari si va avea continuitate pana se naste copilul.
    o alta solutie mai sigura, zic eu, ar fi sa gasesti pana atunci o firma care te-ar angaja macar fictiv cu contract, chiar si pe perioada determinata, cu salariul minim. am vazut cazuri de genul acesta si persoana respectiva suporta chelutielile in numele firmei, dar macar benficiezi de indemnizatie
    Modificata de avvva; 13.12.2011 la 23:13:37.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    da, ideal ar fi sa-ti gasesti o cunostinta care are o firma, sa te angajeze fictiv, oricum in perioada concediului de maternitate (cele 126 zile) nu se plateste nici o contributie din partea angajatului.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca retin exact niste detalii, in caz ca nasti in termen de 3 luni de la finalizarea somajului, dar nu mai tarziu de aceste 3 luni, inca mai ai drept la indemnizatia de crestere a copilului. Este o clauza speciala. Cauta cu atentie in legislatie.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Daca retin exact niste detalii, in caz ca nasti in termen de 3 luni de la finalizarea somajului, dar nu mai tarziu de aceste 3 luni, inca mai ai drept la indemnizatia de crestere a copilului. Este o clauza speciala. Cauta cu atentie in legislatie.
    Cred ca este vorba despre indemnizatia pentru ...concediul pre/postnatal si nu despre indemnizatia de crestere a copilului, care are alt regim juridic.
    Singura " dispensa" este aceasta:
    j) se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare (OUG 111/2010)

Floricica Senior riga trika's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    Citat Postat de zamfi_ram Vezi mesajul
    Va multumesc anticipat
    eu am auzit ca poti sa-ti iei concediu de risc maternal si cand esti in somaj ,asa poate te ajuta cu ceva! vorbeste cu medicul tau ginecolog,el stie fff bine cum sta treaba! succes si sa ne spui ce ai rezolvat!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari