Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita isa1980ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2008
    Postari in forum
    3

Indemnizatia crestere copil si intreprinderea individuala

Buna ziua!
    Sunt salariat la o societate, dar detin si propria mea intreprindere individuala. Am realizat venituri prin intermediul I.I., dar fara sa platesc contributia la Casa de Pensii aferenta acestor venituri. Se vor mai lua in considerare aceste venituri la calculul indemnizatiei sau nu?
    Multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de isa1980ro Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Sunt salariat la o societate, dar detin si propria mea intreprindere individuala. Am realizat venituri prin intermediul I.I., dar fara sa platesc contributia la Casa de Pensii aferenta acestor venituri. Se vor mai lua in considerare aceste venituri la calculul indemnizatiei sau nu?
    Multumesc
    In mod normal ar trebui sa se tina cont si de aceste venituri; contributia la CAS influenteaza indemnizatia pt concediile medicale, pre si postnatale.

Floricica Nou Venita codrutza1987's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2012
    Postari in forum
    1
    buna ziua.am s eu o nelamurire daca se poate sa m ajutati.am lucrat anul trecut in octombrie si 2 sapt din noiembrie l o firma,apoi din decembrie 9 miam deschis eu societatea mea unde am fost angajata,s am nascut in 20 august anul asta.am vreo sansa l indemnizatie sau nu?si inca ceva,trebuie sa am 12 luni pana la data nasterii copilului sau pot sa imi mai platesc cartea d munca pana am 12 luni vechime si apoi sa intru in ccc?astept raspuns cat mai repede.multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de codrutza1987 Vezi mesajul
    buna ziua.am s eu o nelamurire daca se poate sa m ajutati.am lucrat anul trecut in octombrie si 2 sapt din noiembrie l o firma,apoi din decembrie 9 miam deschis eu societatea mea unde am fost angajata,s am nascut in 20 august anul asta.am vreo sansa l indemnizatie sau nu?si inca ceva,trebuie sa am 12 luni pana la data nasterii copilului sau pot sa imi mai platesc cartea d munca pana am 12 luni vechime si apoi sa intru in ccc?astept raspuns cat mai repede.multumesc
    Ai nevoie de continuitate in ceea ce priveste perioada lucrata; daca este vorba de venituri din activitati independente, atunci tb sa prezinti dovada ca ai platit impozit pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii, sau ambele situatii daca in ultimele 12 uni ai lucrat cu contract apoi ai avut inregistrate venituri impozabile cu firma ta.

Floricica Nou Venita Zizizi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2012
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie destul de complicata si as vrea sa vad o cale de iesire dar nu prea primesc raspunsuri clare.
    Deci, faptele:
    1. Sunt insarcinata, 26 saptamani.
    2. Sunt profesoara, titulara, lucrez in invatamant din septembrie 2009.
    3. Anul trecut mi-am luat concediu fara plata timp de un an pentru a pleca in strainatate cu sotul meu. Concediul s-a sfarsit la 31 august 2012, m-am intors la lucru incepand cu 1 septembrie. Din 10 septembrie sunt in concediu medical, deoarece ar trebui sa fac naveta.
    4. N-am platit contributiile in timpul concediului.
    5. Sunt traducator autorizat din 2008, n-am avut venit realizat in acest an, dar am activitate neintrerupta si acum cateva saptamani am inceput sa traduc, sa realizez si venit daca asta m-ar ajuta in rezolvarea situatiei.

Intrebarea mea:
    1. Pot sa-mi pastrez postul titular in invatamant daca lipsesc 2 ani pentru cresterea copilului?
    2. Se pot plati contributiile retrospectiv pentru a beneficia de indemnizatie?
    3. Sunt sanse sa primesc indemnizatia prin activitatea de traducator?
    4. In aceasta situatie incurcata care este optiunea optima pentru a primi acei 2 ani si indemnizatia pentru cresterea copilului?

Va multumesc mult!

Zizi

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Zizizi Vezi mesajul
    Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie destul de complicata si as vrea sa vad o cale de iesire dar nu prea primesc raspunsuri clare.
    Deci, faptele:
    1. Sunt insarcinata, 26 saptamani.
    2. Sunt profesoara, titulara, lucrez in invatamant din septembrie 2009.
    3. Anul trecut mi-am luat concediu fara plata timp de un an pentru a pleca in strainatate cu sotul meu. Concediul s-a sfarsit la 31 august 2012, m-am intors la lucru incepand cu 1 septembrie. Din 10 septembrie sunt in concediu medical, deoarece ar trebui sa fac naveta.
    4. N-am platit contributiile in timpul concediului.
    5. Sunt traducator autorizat din 2008, n-am avut venit realizat in acest an, dar am activitate neintrerupta si acum cateva saptamani am inceput sa traduc, sa realizez si venit daca asta m-ar ajuta in rezolvarea situatiei.

Intrebarea mea:
    1. Pot sa-mi pastrez postul titular in invatamant daca lipsesc 2 ani pentru cresterea copilului?
    2. Se pot plati contributiile retrospectiv pentru a beneficia de indemnizatie?
    3. Sunt sanse sa primesc indemnizatia prin activitatea de traducator?
    4. In aceasta situatie incurcata care este optiunea optima pentru a primi acei 2 ani si indemnizatia pentru cresterea copilului?

Va multumesc mult!

Zizi
    Pentru a obtine indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa fi realizat venituri cel putin 12 luni anterioare nasterii copilului; plata cotizatiilor la CAS nu ajuta in acest caz.
    Ca PFA ( traducator ), la fel, trebuie sa fii inregistrata cu venituri si plata impozitului respectiv cu cel putin 12 luni inainte sa nasti. Singura varianta ar fi ca tatal sa intre in CCC sau sa opteze pt stimulentul de insertie, fara a isi intrerupe activitatea, daca are vechime in campul muncii cel putin 1 an.

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Daca am calitatea de administrator/asociat la o societate comerciala mai pot primi indemnizatia pt crestere copil? Sunt in CCC din 22 august,iar acesta calitate de administrator/asociat am dobandit-o de la inceputul lunii octombrie. Va multumesc!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de andragrig Vezi mesajul
    Daca am calitatea de administrator/asociat la o societate comerciala mai pot primi indemnizatia pt crestere copil? Sunt in CCC din 22 august,iar acesta calitate de administrator/asociat am dobandit-o de la inceputul lunii octombrie. Va multumesc!
    Functia este remunerata, asta inseamna venituri, situatie incompatibila cu indemnizatia pe care o primesti.Va trebui sa ceri suspendarea din functie, in caz contrar, daca se afla, va trebui sa returnezi indemnizatia primita in perioada in care erai administrator/asociat.

Floricica Nou Venita Cristinalincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    13
    buna ziua,as avea si eu o intrebare, va rog. Sunt in indemnizatie crestere copil si as vrea sa ma asociez intr-un SRL. Este posibil acest lucru fara sa-mi afecteze indemnizatia?
    cu multumiri,
    Cristina

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Cristinalincu Vezi mesajul
    buna ziua,as avea si eu o intrebare, va rog. Sunt in indemnizatie crestere copil si as vrea sa ma asociez intr-un SRL. Este posibil acest lucru fara sa-mi afecteze indemnizatia?
    cu multumiri,
    Cristina
    Daca nu obtii venituri salariale din activitatea de administrator , neavand CIM, nu este nici o problema. Dividendele nu sunt considerate venituri.
    Modificata de Krisstina; 04.12.2012 la 10:24:01.

Floricica Nou Venita Cristinalincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    13
    buna seara,
    va multumesc mult pt raspuns. Sarbatori fericite!
    Cristina

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari