Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita niko25's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79

Indemnizatia in conditiile unui concediu fara plata

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu cum sa mai procedez....lucrez la o firma unde nu mi-am mai luat banii de 12 luni...stiu fara cuvinte este putin spus...acum sunt insarcinata in 27 sapt si nu mai m-am dus la munca deoarece mi-a fost destul de rau..dureri de spate deoarece ma fortau sa muncesc...sa ridic mult...concediu medical nu as mai vrea sa-mi iau deoarece am 55 zile pana acum...si oricum daca il duc nu il plateste,am mai dus si la fel a procedat...ar trebui la 32 sapt sa intru in prenatal dar cine sa-mi plateasca ???de anul trecut din oct sunt cu contract de 2h la o alta firma(cu numele doar)imi platesc eu din mana, deoarece am simtit ca situatia este nasoala,acum ne-au anuntat ca de la 1 Feb o sa inchida firma aceasta,binenteles sa nu ne mai plateasca noua nimic din urma si va deschide alte 2 fime...mafie mare pot sa va spun...voi ce stiti daca am contract cu 2h la alta firma si aici intru in fara plata ar fi pr pentru indemnizatie?intrerupere nu am..asta ar fi singura pr nu?cat despre prenatal ce pot face?pot sa platesc eu din mana?sa pot beneficia?va multumesc frumos ptr intelegere,multa sanatate,pupici
    Modificata de niko25; 17.01.2012 la 16:05:02.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de niko25 Vezi mesajul
    Va rog mult sa ma ajuntati si pe mine ca nu stiu cum sa mai procedez....lucrez la o firma unde nu mi-am mai luat banii de 12 luni...stiu fara cuvinte este putin spus...acum sunt insarcinata in 27 sapt si nu mai m-am dus la munca deoarece mi-a fost destul de rau..dureri de spate deoarece ma fortau sa muncesc...sa ridic mult...concediu medical nu as mai vrea sa-mi iau deoarece am 55 zile pana acum...si oricum daca il duc nu il plateste,am mai dus si la fel a procedat...ar trebui la 32 sapt sa intru in prenatal dar cine sa-mi plateasca ???de anul trecut din oct sunt cu contract de 2h la o alta firma(cu numele doar)imi platesc eu din mana, deoarece am simtit ca situatia este nasoala,acum ne-au anuntat ca de la 1 Feb o sa inchida firma aceasta,binenteles sa nu ne mai plateasca noua nimic din urma si va deschide alte 2 fime...mafie mare pot sa va spun...voi ce stiti daca am contract cu 2h la alta firma si aici intru in fara plata ar fi pr pentru indemnizatie?intrerupere nu am..asta ar fi singura pr nu?cat despre prenatal ce pot face?pot sa platesc eu din mana?sa pot beneficia?va multumesc frumos ptr intelegere,multa sanatate,pupici

Sapte zile fara plata, in mod normal nu afecteaza obtinerea indemnizatiei pt cresterea copilului, dar daca nu esti platita la firma aceasta, cum de muncesti? Exista un contract? Iti sunt platite cotizatiile de catre angajator? Concediul de maternitate se suporta integral din FNUASS, angajatorul isi va recupera banii, de ce refuza?
    Daca ai contract de munca cu program scurt- 2 ore , poti lua indemnizatie, chiar daca esti trecuta in concediu fara plata, de catre angajator.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    trebuie sa mergi sa te interesezi pentru ca,in primul rand daca ai anuntat ca esti insarcinata,erau obligati sa ti plateasca concediul medical,si in al 2 lea rand nu stiu daca au voie sa te dea in concediu fara plata fiind insarcinata....este o situatie c am complicata,oricum iti poti lua un alt concediu medical pe perioada concediului fara plata...bafta si sanatate

Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79
    Kriss ce pot face acum...am sperat totusi ca imi recuperez ceva din banuti,sa nu mai zic toti 150 mil,am contract de munca pe perioada nedeterminata,dar acum la 1 Feb inchide firma aceasta,da faliment ,sa nu mai plateasca din urma cu siguranta si infiinteaza alte 2...mafie mare...Zici de concediu de maternitate ca se suporta integral din FNUASS?Ai idee unde este mai exact?habar nu am de ce refuza,eu cred ca ei sunt in urma rau cu darile si de aceea...merci mult pentru ajutor,sanatate multa,mai vb,pupici

Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79
    Kriss am uitat sa iti raspund..ma intrebai de cotizatii daca imi sunt platite...sincer sper ca da din suflet,abia joi aflu raspunsul,astept o adeverinta de venit...am fost sa ma interesez fara stirea lor...pentru prenatal imi trebuie sa le duc ceva la mana astfel incat sa-i oblig sa-mi plateasca?cum ma sfatuiesti sa procedez?merci din suflet,pup

Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79
    Mama Nedelcu,merci mult ptr ajutor,offf este ff complicata...sper sa fie totul bine si sa-mi ajute Dumnezeu sa rezolv aceasta delicata pr.Sanatate multa,pupici

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    In legatura cu concediul total trebuie sa ai 126 zile cu ti le programezi este doar optiunea ta obligatoriu ca sa ti se acorde indemnizatia sunt 42 dupa ce nasti deci poti avea innainte 84 zile

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Kriss am uitat sa iti raspund..ma intrebai de cotizatii daca imi sunt platite...sincer sper ca da din suflet,abia joi aflu raspunsul,astept o adeverinta de venit...am fost sa ma interesez fara stirea lor...pentru prenatal imi trebuie sa le duc ceva la mana astfel incat sa-i oblig sa-mi plateasca?cum ma sfatuiesti sa procedez?merci din suflet,pup
    Faci cerere de intrare in concediu prenatal si daca refuza, sa iti dea in scris de ce . Plangerea pentru neplata concediului legal o faci la ITM ( inspectoratul teritorial de munca), pantru ca ce fac ei se sanctioneaza cu amenzi maricele. Tu nu i-ai instiintat in scris ca esti insarcinata? Iti trebuie adeverinta de la medicul tau ginecolog, referitoare la starea ta de graviditate.
    Modificata de Krisstina; 17.01.2012 la 17:58:44.

Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79
    Saru mana mult,ba da am anuntat in scris binenteles,am si copii trase la xerox,cu siguranta nu o sa-mi spuna in fata ca nu imi vor plati..,voi astepta mult si bine ca si la celelalte concedii medicale..eu am facut cereri n,am dus si cm si nu mi le-a platit...imi trebuie pt prenatal altceva decat acea cerere?de la medicul de fam?merci din suflet

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Saru mana mult,ba da am anuntat in scris binenteles,am si copii trase la xerox,cu siguranta nu o sa-mi spuna in fata ca nu imi vor plati..,voi astepta mult si bine ca si la celelalte concedii medicale..eu am facut cereri n,am dus si cm si nu mi le-a platit...imi trebuie pt prenatal altceva decat acea cerere?de la medicul de fam?merci din suflet
    depui la departamentul resurse umane:
    - certificatul medical (cu cod 08).( de la medicul care te-a monitorizat pe timpul sarcinii)
    - In termen de 6 zile de la primirea acestuia, angajatorul trebuie sa depuna la casa de sanatate un tabel care cuprinde: antetul societatii, numele si prenumele salariatei, cnp-ul, medicul care a eliberat concediu medical si unitatea, codul indemnizatiei.
    - CIM va fi suspendat cu art.50 lit.a) cf.Codului Muncii.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu nu inteleg cum de ai putut lucra 12 luni fara salariu. Nu inteleg, ai fost tu de acord cu asta? Ce a fost, ceva benevol neplatit?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari