Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

    E nevoie de acordul tatalui?

    Sunt logodita, am un baietel de 1 an si 6 luni care poarta numele tatalui. As vrea sa rup relatia cu logodnicul meu si sa plec din tara. Am nevoie de acordul lui scris sa iau copilul cu mine? Nu ar fi de acord!!! Ce acte sunt necesare?

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Da, iti trebuie acordul tatalui.

  3. #3
    Floricica Debutanta Natusyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2011
    Postari in forum
    703
    da,iti trebuie acordul lui trebuie sa mergi la un notar si acolo o sati explice de ce acte e nevoie,din cit estiu eu trebuie sa fie si tatal cu voi la notar pt a se face o procura

  4. #4
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da iti trebuie semnatura tatalui.dar voi nu sunteti casatoriti?te desparti sau divortezi?eu de exemplu,ai mei erau divortati si ca eu sa pot iesi din tara a trebuit sa astept semnatura tatalui meu,care era in iasi iar eu eram in girgiu asteptand la vama.dupa ce au primit semnatura miau dat drumul la vama

  5. #5
    Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Localitate
    Germania
    Postari in forum
    9.867
    Daca esti divortat si prin ordin judecatoresc copilul ti-a fost incredintat tie ...prin sentinta judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila...nu-ti mai trebuie semnatura tatalui...din 2007 incoace...inainte trebuia....dc nu esti casatorita cum e cazul tau atunci nu stiu...la sectia pasapoarte te poti interesa.....

  6. #6
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Este necesara declartia facuta la notar de catre parinti prin care isi exprima acordul cu privire la plecarea copilului lor minor in strainatate sau incredintarea acestuia unuia dintre parinti pentru efectuarea unei calatorii in afara granitelor tarii.

    art. 30 alin. b) și d) din Legea nr. 248/2005:
    b) minorul titular al unui document de călătorie individual sau al unei cărți de identitate care călătorește în străinătate împreună cu unul dintre părinți are permisiunea să treacă granița în aceleași condiții și împreună cu acesta numai dacă părintele însoțitor prezintă o declarație notarială.
    Această declarație trebuie să conțină acordul celuilalt părinte ca minorul să efectueze călătoria respectivă în statul sau în statele de destinație, precum și cu privire la perioada acesteia.
    d) minorul titular al unui document de călătorie individual sau al unei cărți de identitate care călătorește însoțit de o altă persoană fizică majoră poate să părăsească țara în aceleași condiții și împreună cu aceasta numai dacă persoana însoțitoare prezintă o declarație a ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia minorul i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă, a părintelui supraviețuitor ori a reprezentantului său legal, care să conțină acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor în țara sau țările de destinație, la perioada în care urmează să se desfășoare călătoria, precum și datele de identitate ale însoțitorului respectiv.

  7. #7
    Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Localitate
    iasi
    Postari in forum
    1.957
    iti trebuie procura de la tata ca este de acord sa il scoti din tara,la fel iti trebuie procura pt ai face pasaportul sau sa mearga personal sa semneze.

  8. #8
    Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    In afara de ce au spus fetele mai inainte, ar mai fii o cale, in cazul in care el nu vrea sa dea semnatura. Trebuie sa deschizi un proces prin care tu dovedesti ca esti stabilita in tara unde vrei sa-l iei si ca-i poti oferi copilului o viata mai buna decat in Romania. Despre ce acte si nevoie si care este exact procedeul trebuie sa intrebi un avocat. Legile s-ar putea sa se mai fii schimbat. Stiu asta de mai mult timp ca verisoara mea a avut un caz asemanator; si la vremea aceea am intrebat avocatul ce ar fii de facut.

  9. #9
    Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    Sunt logodita, am un baietel de 1 an si 6 luni care poarta numele tatalui. As vrea sa rup relatia cu logodnicul meu si sa plec din tara. Am nevoie de acordul lui scris sa iau copilul cu mine? Nu ar fi de acord!!! Ce acte sunt necesare?
    Da iti trebuire procura de la tata .Si la pasapoarte daca mergi iti spun sa vii cu procura de la tata cum e de acord pt eliberarea pasaportului sau hotarare judecatoreasca si definitiva cum iti e tie copilul incredintat alt fel nu faci nimic credema ti-o zic din experienta.

  10. #10
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    multumesc tuturor! sper sa se rezolve pe cale amiabila!!! sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari