Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Renata27's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2013
    Postari in forum
    1

Drepturile copilului la 16 ani

Buna Ziua!
    Am vazut pe ceva site despre Drepturile Copilului si legata de asta asi vrea sa va intreb ca dupa 16 ani daca lipsesc de acasa o noapte fara acordul parintilor (dar ei stiu unde sunt) cu forta poate sa ma aduca acasa sau cu politia? Si dupa 16 ani am dreptul sa lipsesc de acasa cateodata o noapte (dc parinti stiu unde sunt) numai ca ei nu sunt de acord?

Va multumesc!
    Modificata de Renata27; 24.11.2013 la 21:11:10.

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Parintii pot contacta politia daca esti minora, la 12 ore de la lipsa ta de la domiciliu (asta in cazul in care nu stiu unde te aflii)...esti sub tutela lor pana la varsta de 18 ani. Am trecut si eu prin perioada asta (nu am avut probleme cu politia), insa iti recomand ca mai degraba sa stai si sa discuti cu ei omeneste...asa este cel mai bine! Si daca ati ajunge sa va intelegi bine, poate asa ai putea lipsi si 2 nopti de acasa....Eu vreau sa-ti zic ca aveam 18-19 ani si sambata puteam sa ma duc cu prietenii si iubitul oriunde vroiam, puteam sa vin si la 5-6 dimineata acasa, insa trebuia ca duminica sa ma aflu in patul meu, ca altfel apareau discutii! Adica nu aveam voie sa dorm pe la „cineva„! Si sa stii ca am avut parinti intelegatori, chiar nu am de ce sa ma plang! M-au tinut si sub „papuc„ dar mi-au oferit si libertatea atat cat trebuie ptr fiecare varsta in parte! Iti doresc mult noroc!

Floricica Nou Venita eftimye's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2013
    Postari in forum
    9
    Daca parintii stiu unde esti si vin sa te ia cu forta, nu este o umilire mai mare decat daca ai conveni o ora la care sa fii acasa? Esti mare, dar nu chiar atat de mare incat sa lipsesti de acasa fara acordul parintilor. O noapte de revolta (adica plecat de acasa fara permisiunea lor) merita nebunia care urmeaza? Le pierzi increderea, lucru care se castiga greu: la ce e buna increderea parintilor? Ca sa iti dea bani, sa te lase singura, ca sa iti lase casa pe mana la 18 ani, ca sa iti lase masina pe mana la 19 ani, ca sa te trateze ca pe un om mare.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de Renata27 Vezi mesajul
    Buna Ziua!
    Am vazut pe ceva site despre Drepturile Copilului si legata de asta asi vrea sa va intreb ca dupa 16 ani daca lipsesc de acasa o noapte fara acordul parintilor (dar ei stiu unde sunt) cu forta poate sa ma aduca acasa sau cu politia? Si dupa 16 ani am dreptul sa lipsesc de acasa cateodata o noapte (dc parinti stiu unde sunt) numai ca ei nu sunt de acord?

Va multumesc!
    Buna dimineata, Renata!

In postarea ta, simt o oarecare revolta, probabil ca ai avut discutii cu parintii in legatura cu intentia ta de a pleca de acasa pentru o noapte. De ce nu te-ar lasa parintii sa pleci de acasa? De ce sa nu le spui motivul pentru care vrei sa lipsesti o noapte de acasa? Le ascunzi ceva? Pune-te un pic in locul lor, gandeste-te daca ti-ar placea ca fiica ta sa lipseasca de acasa o noapte, teoretic ei stiu unde esti, practic ar trebui sa aiba incredere in tine, dar poate le-ai inselat increderea cu ceva de au reticente acum? Sa stii ca adolescentele sunt cele mai expuse la pericolele de tot felul, cum ar fi proxeneti, violatori sau criminali, tocmai din cauza acestor comportamente rebele, care pot sa le expuna diverselor pericole... parerea mea este sa discuti cu parintii tai, calm si civilizat, sa va ascultati reciproc argumentele, si sigur veti ajunge la un consens

crede-ma ca stiu ce vorbesc, am o fata de 18 ani, una de 15 ani si o pitica de aproape 2 ani, si intotdeauna fetele mele mi-au spus unde merg (chef sau dormit la o prietena), sunam la parintii care organizau cheful sau "petrecerea in pijamale" si de-abia dupa aceea le lasam sa plece de acasa, iar ele au fost mereu de acord cu aceasta "procedura" pentru ca nu aveau nimic de ascuns!

parintii sunt cei care iti vor binele, chiar daca exista uneori mici conflicte din cauza nevoii de independenta a adolescentilor, pana la urma iti vei da seama ca esti mai protejata daca nu iti iei "lumea in cap" Doamne ajuta, sa ai un dram de intelepciune si sa pretuiesti ceea ce ai!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari