Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156

Exclamatie Decaderea din drepturile parintesti

Cum poate o mama declansa procedura de decadere a tatalui din drepturile parintesti?
    Stiu ca autoritatea tutelara trebuie sa initieze procedura in instanta, insa mama poate sa sesizeze autoritatea.
    pana aici toate bune si frumoase, dar neocupandu-ma de asa ceva si vrand sa-mi ajut o prietena care se confrunta cu o astfel de problema, sunt curioasa cate sanse sunt ca autoritatea sa sustina demersul mamei in conditiile in care este vorba doar de neglijenta tatalui?
    Copilul nu este marcat nici fizic si nici psihic de prezenta tatalui in viata lui, ci doar psihic din cauza absentei totale a acestuia.
    La cresterea si educarea copilului (conform codului familiei) trebuie sa contribuie in egala masura si mama si tatal. Insa tatal nu participa in niciun fel la cresterea si educarea copilului sau. nu numai ca nu se implica si nu participa la cheltuielile celor necesare copilului (lapte, pampersi, mancare, haine, etc), dar nici macar nu petrece timp cu copilul, nu iese niciodata in parc cu copilul, etc.
    Copilul se bucura de prezenta lui maxim 10 minute in timpul saptamanii si cam 1 ora in week-end.
    e normal ca un astfel de tata sa fie numit "tata"?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de nasturel Vezi mesajul
    Cum poate o mama declansa procedura de decadere a tatalui din drepturile parintesti?
    Stiu ca autoritatea tutelara trebuie sa initieze procedura in instanta, insa mama poate sa sesizeze autoritatea.
    pana aici toate bune si frumoase, dar neocupandu-ma de asa ceva si vrand sa-mi ajut o prietena care se confrunta cu o astfel de problema, sunt curioasa cate sanse sunt ca autoritatea sa sustina demersul mamei in conditiile in care este vorba doar de neglijenta tatalui?
    Copilul nu este marcat nici fizic si nici psihic de prezenta tatalui in viata lui, ci doar psihic din cauza absentei totale a acestuia.
    La cresterea si educarea copilului (conform codului familiei) trebuie sa contribuie in egala masura si mama si tatal. Insa tatal nu participa in niciun fel la cresterea si educarea copilului sau. nu numai ca nu se implica si nu participa la cheltuielile celor necesare copilului (lapte, pampersi, mancare, haine, etc), dar nici macar nu petrece timp cu copilul, nu iese niciodata in parc cu copilul, etc.
    Copilul se bucura de prezenta lui maxim 10 minute in timpul saptamanii si cam 1 ora in week-end.

Pierderea drepturilor parintesti intervine daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este pimejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte, ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului nu se fac in spirit de devotament fata de Romania, instanta judecatoreasca va pronunta decaderea paritnelui din drepturile parintesti. Este dificil de demonstrat neglijenta tatalui...,acesta poate veni cu o gramada de argumente in favoarea lui, dar cu un avocat competent cred ca ar putea sa-l traga la raspundre in vreun fel .

Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    faptul ca de 3 ani de cand s-a nascut copilul tatal nu participa la cheltuielile celor necesare copilului (lapte, pampersi, mancare, haine, etc), nu-si petrece timp cu copilul, nu iese niciodata in parc cu copilul, toate acestea nu sunt neglijente grave in indeplinirea indatoririlor de parinte?
    practic acel copil nu exista pentru el. asta nu e destul de grav?

Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    exista martori care pot confirma spusele mamei si tatal nu stiu cu ce argumente mai poate veni.........

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    exista martori care pot confirma spusele mamei si tatal nu stiu cu ce argumente mai poate veni.........
    Ramane de convins judecatorul.
    Modificata de Krisstina; 16.12.2011 la 23:43:25.

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Pierderea drepturilor parintesti intervine daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este pimejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte, ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului nu se fac in spirit de devotament fata de Romania, instanta judecatoreasca va pronunta decaderea paritnelui din drepturile parintesti. Este dificil de demonstrat neglijenta tatalui...,acesta poate veni cu o gramada de argumente in favoarea lui, dar cu un avocat competent cred ca ar putea sa-l traga la raspundre in vreun fel .
    Ai dreptate.E greu atata timp cat tatal nu este violent cu copilul si viata acestuia nu e in primejdie in prezenta tatalui.Despre cheltuielile la care ar trebuie sa participe,o sa fie stabilita o suma de instanta, in functie si de veniturile pe care le are, si sunt...de primit. Daca nu plateste... sunt alte procese si tot asa...Pana la urma statul incaseaza ceva bani mai repede si mai sigur ca toti.

Floricica Nou Venita eumiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2011
    Postari in forum
    2
    Mie mi se pare ca perioada de 3 ani poate fi incadrata la "neglijenta grava". Oricum, trebuie sesizata Protectia Copilului, se va face o ancheta psiho-sociala si la judecata participa si procurorul, care vegheaza ca interesul superior al copilului sa prevaleze. Deci, faza cu "convingerea judecatorului" nu e chiar asa, ca nimeni nu-l convinge pe judeactor "din vorbe" - ma refer la domnul care n-a mai dat niciun semn de viata 3 ani. Inca ceva: sa stiti ca decaderea din drepturile partintesti nu il scuteste pe domn de obligatia sa de a da intretinere minorului, Va urez succes.

Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    Citat Postat de eumiana Vezi mesajul
    Mie mi se pare ca perioada de 3 ani poate fi incadrata la "neglijenta grava". Oricum, trebuie sesizata Protectia Copilului, se va face o ancheta psiho-sociala si la judecata participa si procurorul, care vegheaza ca interesul superior al copilului sa prevaleze. Deci, faza cu "convingerea judecatorului" nu e chiar asa, ca nimeni nu-l convinge pe judeactor "din vorbe" - ma refer la domnul care n-a mai dat niciun semn de viata 3 ani. Inca ceva: sa stiti ca decaderea din drepturile partintesti nu il scuteste pe domn de obligatia sa de a da intretinere minorului, Va urez succes.
    conform legilor din romania faptul ca isi neglijeaza copil nu este "neglijenta grava". pentru a fi decazut din drepturile parintasti trebuie sa faca "greseli mult prea grave".
    mai nou potrivit noului cod civil nici macar pensie alimentara in bani nu mai e obligat sa plateasca. acum se plateste in natura. parca am fi la piata.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    faptul ca de 3 ani de cand s-a nascut copilul tatal nu participa la cheltuielile celor necesare copilului (lapte, pampersi, mancare, haine, etc), nu-si petrece timp cu copilul, nu iese niciodata in parc cu copilul, toate acestea nu sunt neglijente grave in indeplinirea indatoririlor de parinte?
    practic acel copil nu exista pentru el. asta nu e destul de grav?
    Ca sa decazi un parinte din drepturile parintesti nu este suficient doar neglijarea de ordin psihic cum spui tu se dovedeste mult mai greu si atata timp cat viata copilului nu este in primejdie nu prea are ce sa faca.In primul rand se face o sesizare catre DGASPC in cadrul careia se va deplasa la domiciliul copilului o echipa multidisciplinara care are rolul de a evalua situatia copilului respectiv, dar asta se face numai in cazul in care copilul este abuzat fizic si nu doar neglijat.E foarte greu sa demonstrezi o neglijare decat in cazul in care acest lucru pune in pericol copilul de tipul: il lasa singur in casa , sau atunci cand este acasa nu supravegheaza copilul si acesta din urma poate pati ceva...

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    conform legilor din romania faptul ca isi neglijeaza copil nu este "neglijenta grava". pentru a fi decazut din drepturile parintasti trebuie sa faca "greseli mult prea grave".
    mai nou potrivit noului cod civil nici macar pensie alimentara in bani nu mai e obligat sa plateasca. acum se plateste in natura. parca am fi la piata.
    Da ai dreptate parca am fi la piata insa din pacate nu prea avem ce sa facem.

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Eu consider ca ar trebui ca ambii parinti sa fie consiliati ori sa faca cateva sedinte de terapie cu un psiholog.Tatal poate ca nu constientizeaza impactul pe care il are absenta lui in viata copilului, si mai ales carentele emotionale care se formeaza in timp la copilul respectiv.Practic tatal trebuie responsabilizat mai mult.Acuma nu avem de unde sa stim intregul istoric al tatalui, insa banuiesc ca are un loc de munca care poate fi suprasolicitat pentru el de aceea se comporta asa.Un motiv ar fi acesta.Faptul ca nu a participat la nici o cheltuiala a copilului, poate insemna faptul ca lucreaza prea mult, sau poate si parintii lui la fel s-a comportat cu el si de aceea crede ca este ceva absolut normal sau pur simplu poate nu a fost pregatit sa aiba un copil.Pot fi multe supozitii cu privire la modul lui de a se comporta.Trebuie discutat foarte mult si vazut care este cauza pentru care nu se ocupa de copil de aceea un sfat ar fi un psiholog bun si nu sa fie decazut din drepturi.Mi se pare cam mult acest lucru.Si sunt convinsa ca si copilul este afectat de aceasta situatie dar si mai mult ar fi daca mama lui l-ar decadea din drepturile parintesti .Sunt copii care au suferit mult mai multe abuzuri si poate unii parinti au fost decazuti din drepturile parintesti insa doar din cauza ca periclitau interesul superior al copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari