Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

De cat trebuie sa fie pauza la programul redus pentru gravide?

Mentionez ca in contract am trecut un program de 9 ore (1 ora pauza),acum sunt gravida in 14 sapt si am risc de sarcina si am dat la servici hartii de la med de fam care recomanda reducerea programului la 6 ore/zi si as vrea sa stiu daca pauza este inclusa sau sunt obligata sa mi i-au 1 ora pauza cum aveam in contract si cum imi impune angajatorul? As vrea si art si legea care spune...ms

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Codul muncii:
    Art. 130. - (1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Am gasit acest articol dar nu mie fff clar ...din el reiese ca daca lucrez 6 ore fix nu am dreptul la pauza nu? deci nu ma poate obliga sa vin in plus aiurea?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Codul muncii:
    Art. 130. - (1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Am gasit acest articol dar nu mie fff clar ...din el reiese ca daca lucrez 6 ore fix nu am dreptul la pauza nu? deci nu ma poate obliga sa vin in plus aiurea?
    Daca ai program de 6 ore nu ai pauza, asta reiese din textul legal. Dar, daca in contract e stipulat altceva, se aplica regulile contractului/regulamentului intern.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu nu m-am confruntat cu o astfel de problema pentru ca la mine la serv. (privat) nici nu s-a pus problema de scurtarea programului. Daca aveai probleme iti luai medical pentru ca nu avea cine sa-ti faca treaba. Erai inlocuit pur si simplu pentru a nu incarca alti colegi, lucru care de altfel mi se pare firesc. Daca tie ti s-a permis acest lucru este foarte bine, dar daca in contractul individual de munca sau in cel colectiv este prevazuta pauza de masa, cred ca trebuie sa te supui regulamentului.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    In momentul in care mi s-a scurtat programul de lucru,directorul a decis ca pauza de masa sa ramana aceeasi...nu stiu cum este legea...in mod normal cred ca durata pauzei ar trebui sa ramana aceeasi...dar daca legea nu te ajuta,atunci decizia e numai a angajatorului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari