Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita stelichi's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    3

    Data reluarii serviciului

    Buna ziua. As dori sa-mi spuneti care este data exacta la care parintele aflat in concediu pentru cresterea copilului este obligat sa-si reia activitatea la serviciu. Mai precis, legea ce spune in acest sens? Data la care copilul implineste varsta de 2 ani se ia in considerare ca si ultima zi de concediu sau este prima zi lucratoare?
    Va multumesc.

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de stelichi Vezi mesajul
    Buna ziua. As dori sa-mi spuneti care este data exacta la care parintele aflat in concediu pentru cresterea copilului este obligat sa-si reia activitatea la serviciu. Mai precis, legea ce spune in acest sens? Data la care copilul implineste varsta de 2 ani se ia in considerare ca si ultima zi de concediu sau este prima zi lucratoare?
    Va multumesc.
    Ziua in care se va relua activitatea profesionala este ziua urmatoare celei in care copilul implineste 1 an sau 2 ani ( in functie de optiune )

  3. #3
    Floricica Nou Venita stelichi's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    3
    Multumesc. Se poate sa-mi spuneti si unde este prevazut acest lucru, adica legea, articolul,etc..... Eu sunt in concediu din octomrie 2010, are vreo importanta acest lucru ?

  4. #4
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de stelichi Vezi mesajul
    Multumesc. Se poate sa-mi spuneti si unde este prevazut acest lucru, adica legea, articolul,etc..... Eu sunt in concediu din octomrie 2010, are vreo importanta acest lucru ?
    Art. 16 (OUG111/2010)
    (1) Plata indemnizatiilor prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) si art. 9 alin. (5) si (6) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
    a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

    Ce fel de concediu? Daca e concediul de crestere a copilului pe o perioada de 2 ani, atunci nu este nicio problema, contractul individual de munca fiind suspendat pe intreaga perioada pana la data la care copilul implineste 2 ani. Expl: daca copilul implineste 2 ani pe 15 oct 2012, suspendarea CIM inceteaza cu data de 15 oct, intoarcerea la serviciu si inceperea activitatii facandu-se pe data de 16 oct.

  5. #5
    Floricica Nou Venita stelichi's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    3
    Multumesc pentru promptitudine!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari