Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319

Contract pe perioada determinata

Buna! Momentan lucrez cu contract pe perioada determinata. Daca sunt insarcinata cand se termina perioada contractuala, sunt obligati sa imi prelungeasca perioada. Eu sunt speriata sa nu mai vrea sa prelungeasca contractul daca sunt insarcinata. Multumesc

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    din cate stiu eu nu sunt obligati sa prelungeasca perioada contractului daca este incheiat pe perioada determinata, dar poti intra in somaj la data expirarii contractului daca ai lucrate 12 luni si nu ai beneficiat de somaj
    Modificata de meprincipessa; 04.06.2015 la 19:24:25.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    Buna! Momentan lucrez cu contract pe perioada determinata. Daca sunt insarcinata cand se termina perioada contractuala, sunt obligati sa imi prelungeasca perioada. Eu sunt speriata sa nu mai vrea sa prelungeasca contractul daca sunt insarcinata. Multumesc
    Angajatorul nu poate fi obligat sa prelungeasca un CIM, nici macar pt o femeie insarcinata. Codul muncii nu prevede posibilitatea prelungirii de drept a CIM. In cazul in care nu vor prelungirea contractului, iti poti face dosar de somaj pana la completarea celor 12 luni de stagiu de cotizare, necesare obtinerii CCC.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari