Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_mirela00's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2012
    Postari in forum
    8

Contract de munca expirat in timpul ccc-am dreptul la somaj apoi?

Buna ziua , in august 2010 am nascut un baietel care mi-a inseninat viata....am avut parte de o veche poveste: sefului meu nu i-a convenit ideea si fiindca am avut contract de munca pe perioada determinat mi l-am mai prelungi pana in decembrie 2010..Momentan eu ma aflu in concediu crestere copil pana in august 2012....iar intrebarea mea este daca pot intra in somaj apoi , din moment ce contractul de munca mi-a expirat in decembrie 2010 cat timp eu ma aflam in ccc?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alina_mirela00 Vezi mesajul
    Buna ziua , in august 2010 am nascut un baietel care mi-a inseninat viata....am avut parte de o veche poveste: sefului meu nu i-a convenit ideea si fiindca am avut contract de munca pe perioada determinat mi l-am mai prelungi pana in decembrie 2010..Momentan eu ma aflu in concediu crestere copil pana in august 2012....iar intrebarea mea este daca pot intra in somaj apoi , din moment ce contractul de munca mi-a expirat in decembrie 2010 cat timp eu ma aflam in ccc?
    Desigur, poti intra in somaj dupa terminarea CCC.

Membru inregistrat la
    28.02.2012
    Postari in forum
    8
    mmultumesc pentru raspuns......lucrul acesta ma bucura foarte tare pentru ca asa pot ramane in continuare acasa cu puiul meu ptr ca nu am cu cine sa il las. stiti cumva pentru cate luni pot intra in somaj?cumva 6 luni?si cum se plateste acest somaj?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    mmultumesc pentru raspuns......lucrul acesta ma bucura foarte tare pentru ca asa pot ramane in continuare acasa cu puiul meu ptr ca nu am cu cine sa il las. stiti cumva pentru cate luni pot intra in somaj?cumva 6 luni?si cum se plateste acest somaj?
    Vei beneficia de 6 luni de somaj:
    Art. 39.
    (1) Indemnizația de șomaj se acordã șomerilor prevãzuți la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferențiat, în funcție de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
    a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puțin un an;
    b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puțin 5 ani;
    c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizației de șomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar și în mod diferențiat, în funcție de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
    a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
    b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferențiate în funcție de stagiul de cotizare.

Membru inregistrat la
    28.02.2012
    Postari in forum
    8
    va multumesc ptr lamuriri........................................................

Membru inregistrat la
    28.02.2012
    Postari in forum
    8
    o ultima intrebare mai am si vreau cu ocazia asta sa va multumesc anticipat pentru tot ajutorul acordat.....stiti cumva indemnizatia pana cand o voi lua?pana cand face copilul doia ani sau pana cand se implinesc doi ani de cand primesc indemnizatia....am tot sunat zilele astea la directia de asistenta sociala si doamnele de acolo presupun ca au scos telefonul din furca sa nu mai fie deranjate ....nu vreau sa fiu sarcastica dar incerc de cateva zile sa le contactez si nu reusesc in fel si chip.multumesc frumos

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    o ultima intrebare mai am si vreau cu ocazia asta sa va multumesc anticipat pentru tot ajutorul acordat.....stiti cumva indemnizatia pana cand o voi lua?pana cand face copilul doia ani sau pana cand se implinesc doi ani de cand primesc indemnizatia....am tot sunat zilele astea la directia de asistenta sociala si doamnele de acolo presupun ca au scos telefonul din furca sa nu mai fie deranjate ....nu vreau sa fiu sarcastica dar incerc de cateva zile sa le contactez si nu reusesc in fel si chip.multumesc frumos
    Indemnizatia se primeste pana ce copilul implineste 2 ani; exl: daca este nascut pe 20 mai, indemnizatia se plateste pana pe 20 mai inclusiv.

Membru inregistrat la
    28.02.2012
    Postari in forum
    8
    multumesc pentru lamuriri.......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari