Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ana.b's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2011
    Postari in forum
    305

Continuare CCC pentru bebe2?

Buna ziua!
    Sunt in perioada de ccc pt 2 ani, fetita are 1 an si 3 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata.
    Data probabila a nasterii este 30 ian 2015, eu ar fi trebuit sa revin la munca pe 20 ian 2015 (fetita nascuta pe 20.02.2013).
    As vrea sa stau si cu bebe 2 in ccc tot 2 ani, se poate? pot continu automat, avand in vedere ca perioada se suprapune? voi lua indemnizatie ca acum?
    Trebuie sa anunt angajatorul ca sunt gravida sau doar cand nasc? acum am decizie de suspendare a activitatii pt 2 ani.
    Multumesc!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    din cate stiu eu, poti continua desigur si cu bebe 2, dar indemnizatia nu cred ca va mai fi tot aceea, ci minimul adica 600 ron; sper sa nu ma insel
    In ceea ce priveste angajatorul poate ar fi bine sa-l anunti ca sa stie sa pastreze persoana care te-a inlocuit timp de 2 ani

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Poti continua cu CCC pt cel de al doilea copil, la alegere: fie un an, fie doi ani. Indemnizatia se va recalcula, dar nu va fi mai mica decat prevede legea- 600 lei /luna. Este indicat sa anunti angajatorul cu cel putin o luna inainte sa se incheie primul CCC din motive de procedura. Se va face cerere de incetare a suspendarii si reluarea activitatii, ambele cu aceeasi data, apoi cerere pt concediu prenatal, daca vei naste dupa data de 20 ianuarie 2015. Dupa ce nasti, vei depune dosarul pt CCC2 la fel ca in primul caz.

Floricica Novice ana.b's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2011
    Postari in forum
    305
    Multumesc!in acesti doi ani, pe langa indemnizatie am mai primit din urma in transe egale niste bani de la angajator, castigati in urma unui proces(toti colegii, nu numai eu) . se calculeaza si acestia ca venituri?
    precizez ca am primit acest tip de venit si inainte de prima nastere, angajatorul mi-a eliberat adeverinta de venit care includea si aceste venituri (nu separat, atunci ele veneau odata cu salariul).

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ana.b Vezi mesajul
    Multumesc!in acesti doi ani, pe langa indemnizatie am mai primit din urma in transe egale niste bani de la angajator, castigati in urma unui proces(toti colegii, nu numai eu) . se calculeaza si acestia ca venituri?
    precizez ca am primit acest tip de venit si inainte de prima nastere, angajatorul mi-a eliberat adeverinta de venit care includea si aceste venituri (nu separat, atunci ele veneau odata cu salariul).
    Daca vin in baza unui CIM, se considera venituri salariale, deci sunt incluse in baza de calcul. Daca sunt sume considerate daune-interese, atunci nu intra in categoria mentionata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari