Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura9's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363

Concediul de sarcina si lauzie

Buna ziua,
    Am si eu o intrebare legata de acest concediu.
    Eu acum sunt in 30 de saptamani si de maine vreau sa intru in concediu.
    Medicul de familie imi spune ca de la 32 de saptamani. Intrebarea mea este corect?de la 32 de saptamani?
    Data probabil a nasterii ar fi 15 ianuarie. Deci acum mi-as lua 63 de zile inainte, 63 dupa.
    Nu inteleg de ce se leaga de 32 de saptamani din moment ce am calculat zilele si raman mai bine de 42 dupa.
    A avut cineva astfel de probleme?
    Cum v-ati luat concediul?
    Multumesc

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    calculeaza DPN la 42 de saptamani. Mie asa mi-a calculat dr, pentru ca e posibil sa nu nasti la termen ci mai tarziu si atunci exista riscul sa nu-ti ramana cele 42 de zile obligatorii dupa. Desi din calculul tau iti raman zile suficiente sa acoperi si cele doua saptamani in plus in cazul in care se intampla sa nu nasti la termen ci mai tarziu. Cel mai bine e sa-ti intrebi medicul de ce nu vrea sa-ti dea comcediu acum.

Floricica Novice oanaelena28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    307
    pai cu dr. ginecolog ai vb? in mod normal el iti poate da concediu de cand vrei. eu am 8 saptamani de sarcina si a zis ca daca cred ca mi-e greu la servici si sunt prea obosita imi da concediu de acuma, ca nu are rost sa ma chinui, fiind si prima sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari