Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita qann22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25

Concediu prenatal dupa 5-6 luni de concediu pentru studii?

Sunt cadru didactic titular, insarcinata in 6 luni, sunt in concediu pentru studii de 5 luni( de la 01.09.2012), studenta la zi in primul an de facultate. In februarie fac 7 luni de sarcina si as vrea sa-mi iau concediu prenatal. Pana la nastere mai sunt aproximativ 84 de zile incepand din februarie.

1. Pot sa iau acest concediu prenatal daca il intrepup pe cel de studii (pentru care am facut cerere initial pentru 1 an ) fara sa ma duc la munca?

2. Dupa nastere, cei de la scoala unde lucrez ma pot trece in concediu de crestere copil chiar daca eu voi lua indemnizatia de 600lei/luna pentru ca sunt studenta?

3.Daca medicul ginecolog recomanda medicului de familie sa iau doar 62 de zile de concediu prenatal mi se va acorda daca la data respectiva eu voi avea 6 luni de concediu pentru studii( care e fara plata)?

4. Daca sunt in concediu pentru studii se considera vechime in munca? Mi se plateste vreo taxa la stat?

Multumesc anticipat!

Floricica Debutanta el3na25's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    607
    Citat Postat de qann22 Vezi mesajul
    Sunt cadru didactic titular, insarcinata in 6 luni, sunt in concediu pentru studii de 5 luni( de la 01.09.2012), studenta la zi in primul an de facultate. In februarie fac 7 luni de sarcina si as vrea sa-mi iau concediu prenatal. Pana la nastere mai sunt aproximativ 84 de zile incepand din februarie.

1. Pot sa iau acest concediu prenatal daca il intrepup pe cel de studii (pentru care am facut cerere initial pentru 1 an ) fara sa ma duc la munca?

2. Dupa nastere, cei de la scoala unde lucrez ma pot trece in concediu de crestere copil chiar daca eu voi lua indemnizatia de 600lei/luna pentru ca sunt studenta?

3.Daca medicul ginecolog recomanda medicului de familie sa iau doar 62 de zile de concediu prenatal mi se va acorda daca la data respectiva eu voi avea 6 luni de concediu pentru studii( care e fara plata)?

4. Daca sunt in concediu pentru studii se considera vechime in munca? Mi se plateste vreo taxa la stat?

Multumesc anticipat!
    Poti sa citesti OUG 111/2011 si acolo iti explica situatiile in care beneficiezi de concediu de crestere copil si indemnizatie lunara.
    Ideea este ca fiecare viitoare mamica are dreptul la 126 zile de concediu medical de sarcina si lauzie, pe care poti sa-l iei inainte de nastere, dar obligatoriu dupa nastere trebuie sa mai ai 42 de zile de concediu de sarcina si lauzie.
    Din octombrie s-a modificat putin legea privind cuantumul indemnizatiei de crestere copil (85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni, care nu poate sa fie mai mica de 600 lei si mai mare de 3400 lei, daca stai acasa 1 an, si la 2 ani intre 600 si 1200 lei maxim)
    Sper ca ti-am fost de ajutor!!

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    Multumesc pentru ajutor, dar nu sunt lamurita!Stiam deja ce ai scris tu, dar , in conditiile date raman valabile intrebarile mele! Eu vreau sa stiu daca mi se acorda concediul prenatal, nu cel de crestere a copilului! Pe acesta il iau fiindca sunt studenta si indemnizatia e de 600 lei/luna!
    Multa sanatate!

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns clar?

Floricica Debutanta el3na25's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    607
    Citat Postat de qann22 Vezi mesajul
    Multumesc pentru ajutor, dar nu sunt lamurita!Stiam deja ce ai scris tu, dar , in conditiile date raman valabile intrebarile mele! Eu vreau sa stiu daca mi se acorda concediul prenatal, nu cel de crestere a copilului! Pe acesta il iau fiindca sunt studenta si indemnizatia e de 600 lei/luna!
    Multa sanatate!

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns clar?
    Ai spus ca esti cadru didactic, asta inseamna ca esti angajata cu un contract de munca, care acum trebuie sa fie suspendat conform Codului Muncii (art 54. Contractulindividual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazulconcediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale).
    Sigur ca o sa beneficiezi de concediu prenatal, dar mai intai trebuie sa iti inceteze suspendarea contractului si sa intri in concediu medical de sarcina si lauzie.
    In legatura cu indemnizatia de 600 de lei nu cunosc amanunte, deci nu ma pot pronunta.

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    Multumesc mult!
    Singura nelamurire era cu concediul prenatal, indemnizatia pentru crestere copil de 600 lei/luna se ia pentru statutul de studenta! Acest lucru este cert!
    Oricum voi reveni cu informatii, care sper sa ajute si alte persoane care sunt in situatia mea, fiindca pana la inceputul lui februarie voi incepe demersurile!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari