Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabryoleta Vezi mesajul
    am un copil nascut prematur care nu-si mai da drumul la crescut la mers la vorbit.dr neuroloag vrea sa-i faca certificat de handicap mediu. nu stiu ce sa fac.nu vreau sa am in casa astfel de act,cred ca doar copilul meu e mai in urma atata tot.cu ce m-ar ajuta actul acesta?pot sa-mi prelungesc cu el concediu de crestere pana la 3 ani?daca as sti ca ma ajuta cu asta l-as scoate , in martie face baiatul 2 ani. mentionez ca incadrarea este handicap mediu
    Ti se prelungeste concediul cu inca 1 an, pana ce copilul implineste varsta de 3 ani; in plus poti avea unele facilitati. Certificatul respectiv nu este pe viata, copilul, daca se insanatoseste/revine, va fi anulat. Nu ai ce sa pierzi.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    multumesc cristina.ma bucur ca nu este pe viata.am fost chiar astazi pe la protectia copilului si la primarie si am solicitat ancheta sociala.joi am programare iar la pc si termin.dar baiatul meu face 2 ani in martie 2013,deci pana atuni oricum iau indemnizatie.dar trebuie sa fac de pe acum demersurile de prelungire a cc ( sa merg la primarie ,la itm, la angajator...) sau atunci aproape de martie? nu am pe cine sa intreb.poate ma ajuti tuoricum ,cea mai mare multumire a fost sa aflu ca nu e pe viata acel act.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabryoleta Vezi mesajul
    multumesc cristina.ma bucur ca nu este pe viata.am fost chiar astazi pe la protectia copilului si la primarie si am solicitat ancheta sociala.joi am programare iar la pc si termin.dar baiatul meu face 2 ani in martie 2013,deci pana atuni oricum iau indemnizatie.dar trebuie sa fac de pe acum demersurile de prelungire a cc ( sa merg la primarie ,la itm, la angajator...) sau atunci aproape de martie? nu am pe cine sa intreb.poate ma ajuti tuoricum ,cea mai mare multumire a fost sa aflu ca nu e pe viata acel act.
    Pana nu ai certificatul emis nu ai cum sa ceri prelungirea CCC cu inca 1 an; probabil ca dupa asta poti sa incepi demersurile, cu aprox 60 de zile inainte sa iti expire CCC pe 2 ani.
    Se face o copie dupa certificatul de handicap si impreuna cu o cerere catre angajator le depui la serviciul personal pt a-ti prelungi suspenadrea CIM cu inca 1 an, cand copilul va implini varsta de 3 ani.
    Dupa ce obtii decizia de la angajator, te duci la primaria unde ai depus dosarul pt CCC, pt a completa o cerere de prelungire a concediului.
    In ceea ce priveste acel certificat, in functie de incadrare, stiam ca periodic se fac reevaluari, mai ales ca e un copil de nici 2 ani! Certificatul de incadrare in grad de handicap are o valabilitate de 6 luni sau 1 an, unele sunt si permanente; probabil ca nu este cazul vostru.Succes.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    la protectia copilului mi sa spus ca certificatul este valabil 1 an.eu sper ca baietelul sa-si dea drumul la mers si la altele ca pana la primavara sa pot incepe munca legal si el sa mearga la cresa.eu asa as vrea, dar daca va avea nevoie inca de mine voi sta cu el inca un an.iti mai scriu joi dupa ce ridic certificatul.multumesc inca odata( am avut mai demult o colega care a stat acasa al 3-lea an cu un diagnostic de astm pus fictiv de catre medic,deci se poate face si smecherii...)

Floricica Nou Venita Oana_Tania's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2013
    Postari in forum
    2

Exclamatie

Sotul meu este in concediu pt cresterea copilului din August 2013 pentru un an de zile.Directorul nu il mai primeste inapoi...ce e de facut?poate sa isi prelungeasca pana la doi ani in caz daca are probleme cu directorul?Va multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Oana_Tania Vezi mesajul
    Sotul meu este in concediu pt cresterea copilului din August 2013 pentru un an de zile.Directorul nu il mai primeste inapoi...ce e de facut?poate sa isi prelungeasca pana la doi ani in caz daca are probleme cu directorul?Va multumesc
    Ii inceteaza contractul de munca iar angajatorul nu i-l mai prelungeste? Daca a stat in CCC 1 an, nu il poate concedia, opereaza interdictia legala de 6 luni, de la intoarcerea din CCC. Dar cu conditia ca CIM sa nu expire anterior datei intoarceii din concediu. Nu se poate schimba optiunea odata facuta, deci nu poate prelungi CCC; singura varianta ar fi concediul fara plata, dar asta nu va ajuta.

Floricica Nou Venita Oana_Tania's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2013
    Postari in forum
    2
    Are contract pe perioada indeterminata ! A stat doar 4 luni.
    Modificata de Oana_Tania; 29.11.2013 la 23:06:09.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari