Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tania89's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2012
    Postari in forum
    2

Concediu pentru cresterea copilului

Buna ziua!
    Am o nelamurire si daca este cineva care ar putea sa ma ajute ii multumesc!
    Eu sunt angajata din 2 noiembrie 2011, data probabila a nasterii este 24 octombrie 2012...nu cred ca prind 2 noiembrie 2012, oare am sa pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului daca nu am sa am 12 luni lucrate pina la nasterea bebelusului. As vrea sa stiu cum se face calculul pentru acest concediu. de exemplu daca s-ar acorda concediu de crestere a copilului dupa concediu postnatal...as fi sigura ca prind, pt ca concediu postnatal mai dureaza si el vreo luna....mi-a mai zis cineva ca daca vreau sa beneficiez de acest concediu sa nu imi iau prenatalul. Va rog daca poate cineva sa am ajute....sa imi zica cum este in situatia mea.
    Va multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de tania89 Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Am o nelamurire si daca este cineva care ar putea sa ma ajute ii multumesc!
    Eu sunt angajata din 2 noiembrie 2011, data probabila a nasterii este 24 octombrie 2012...nu cred ca prind 2 noiembrie 2012, oare am sa pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului daca nu am sa am 12 luni lucrate pina la nasterea bebelusului. As vrea sa stiu cum se face calculul pentru acest concediu. de exemplu daca s-ar acorda concediu de crestere a copilului dupa concediu postnatal...as fi sigura ca prind, pt ca concediu postnatal mai dureaza si el vreo luna....mi-a mai zis cineva ca daca vreau sa beneficiez de acest concediu sa nu imi iau prenatalul. Va rog daca poate cineva sa am ajute....sa imi zica cum este in situatia mea.
    Va multumesc!
    Cum spune si legea, cele 12 luni sunt anterioare nasterii, deci, nu se poate vorbi de un concediu postnatal ca parte a acestei perioade. Pe de alta parte, concediul , fie el de risc maternal, medical sau prenatal, se considera perioada de cotizare si se va tine seama la calcularea perioadei precum si a cuantumului indemnizatiei.
    In cazul tau, perioada de 12 luni ar fi cuprinsa intre 2 noiembrie 2011 si 2 noiembrie 2012; dpn este 24 oct 2012, asta ar insemna ca ultima luna nu e completa, dar legea accepta si fractiunea de luna la calcul. Eu zic ca poti lua indemnizatie, nu vad de ce sa pierzi pt cele 7 zile care ar tb sa iti completeze termenul. Mai poti sa faci o intelegere cu doctorul tau sa iti schimbe DPN si sa iti dea o adeverinta cum ca ai nascut mai devreme decat a preconizat el ; 7 zile nu ar fi o eroare prea mare pt o nastere, iar dpdv legal, nasterea " prematura " nu iti altereaza eligibilitatea la obtinerea indemnizatiei.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu zic ca iei,ca eu stiu ca pe la 7 luni poti intra in concediu medical,cred ca se numeste ,intereseaza-te ca nu stiu exact,esti si platita in acel concediu

Floricica Nou Venita tania89's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2012
    Postari in forum
    2
    Va multumesc mult! Am sa va zic ce am facut!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari