Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maagda's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    4

Nelamurit Concediu odihna dupa postnatal

Va rog sa imi spuneti daca este posibil din punct de vedere legal ca dupa postnatal sa intru in concediu de odihna si abia apoi in CIC. As vrea sa procedez asa pentru a avea un an intreg de vechime(lucrez in invatamant). Postnatalul il inchei pe 4 iulie si pana pe 3 septembrie as vrea sa intru in concediu odihna.
    Daca depun cererea de CIC in a 61-a zi de la incheierea postnatalului este vreo problema, risc sa nu mai beneficiez de CIC?
    Va multumesc anticipat.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de maagda Vezi mesajul
    Va rog sa imi spuneti daca este posibil din punct de vedere legal ca dupa postnatal sa intru in concediu de odihna si abia apoi in CIC. As vrea sa procedez asa pentru a avea un an intreg de vechime(lucrez in invatamant). Postnatalul il inchei pe 4 iulie si pana pe 3 septembrie as vrea sa intru in concediu odihna.
    Daca depun cererea de CIC in a 61-a zi de la incheierea postnatalului este vreo problema, risc sa nu mai beneficiez de CIC?
    Va multumesc anticipat.
    Poti lua concediu de odihna dupa ce termini concediul postnatal, si apoi sa intri in CCC; nu este nicio problema.

Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    4
    Iti multumesc draga Krisstina pentru raspuns.Poti sa imi spui si daca exista un act oficial in care sa se faca aceasta precizare ca pot lua concediu odihna intre postnatal si CCC. Am mers la Directia de asistenta sociala de la mine din oras si mi-au spus ca ei nu au auzit sa fie posibil si ca nici nu au mai intalnit un caz de genul acesta.
    Iti multumesc.

Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    4
    Imi puteti raspunde, va rog, la intrebarea de mai sus?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de maagda Vezi mesajul
    Imi puteti raspunde, va rog, la intrebarea de mai sus?
    CCC se poate lua oricand , dar mai inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani , in cazul copilului cu handicap. Din moment ce CCC incepe doar daca tu depui dosarul , si il poti depune oricand inlauntrul acelui termen de 2 ani, nu inteleg de ce sa nu se poata lua concediul de odihna? :)
    Termene pentru depunerea dosarului:
    a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
    b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
    d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a)

Tu iti efectuezi concediul de odihna iar apoi depui dosarul/cererea pt CCC .Dar in mod cert, concediul de crestere al copilului va fi mai scurt, exact pana cand copilul implineste varsta de 2 ani, si nu 2 ani, cum gresit se intelege.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari