Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390

Cerere catre angajator pentru acordarea unui salariu mediu pe unitate la nastere

Domnule Director/ Doamna Directoare,

Subsemnata ............, salariata a societatii ..............., solicit aprobarea platii unui salariu mediu pe unitate, pentru nastere copil, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2011-2014, Art. 51, lit c).

Art. 51:
    In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
    c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.

Anexez la prezenta cerere certificatul de nastere al copilului.

Va multumesc!

Data Semnatura

Floricica Nou Venita niko2bb's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2011
    Postari in forum
    1
    in cazul in care am gemeni ,va trebui sa primesc doua salarii medii?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna....eu stiam ca acest lucru este valabil pentru cei in contractul carora este specificat acest lucru!
    Este ceva nou din cate vad, insa nu am auzit pe nimeni sa ia fara sa fie specificat in contractul individual de munca!
    Ma insel?

Floricica Nou Venita MartaMarta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2011
    Postari in forum
    3
    Buna. Sunt Marta. Am o intrebare de care nu sunt lamurita. O prietena de a mea a nascut inainte de a da licenta. (Ultimul an de facultate).Primeste banii pentru post-natal. Am inteles ca daca naste inainte sa termine facultate iti vede studiile ca si serviciu, si iti da bani. Intrebarea mea este: Eu sunt la o postiliceala, si nu este vazuta ca studii superioare. Daca nasc cu 2,3 luni inainte sa o termin voi primii si eu bani pentru post-natal?
    Sau imi puteti spune unde ma pot informa? Multumesc frumos:)

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de niko2bb Vezi mesajul
    in cazul in care am gemeni ,va trebui sa primesc doua salarii medii?
    Daca in CIM la nivel de unitate pe care l-ai semnat nu este prevazut acest ajutor, nu poti primi. Pe de alta parte, in cazul in care angajatorul plateste acest ajutor, o va face pt nastere si nu pt numarul copiilor nascuti.

Floricica Nou Venita iulia.oros's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2011
    Postari in forum
    2
    Buna ziua.As dori sa imi raspundeti si mie in legatura cu acordarea unui salariu mediu pe unitate....am nascut in 2009 si de-abia acum am aflat de acordarea acestui salariu ...intrebarea mea ar fi: e tardiv sa mai cer acum firmei sa imi acorde acest salariu?Fetita mea are 2ani si trei luni.Din surse sigure stiu ca uneia dintre colegele mele i s-a acordat acest ajutor.Multumesc anticipat.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de iulia.oros Vezi mesajul
    Buna ziua.As dori sa imi raspundeti si mie in legatura cu acordarea unui salariu mediu pe unitate....am nascut in 2009 si de-abia acum am aflat de acordarea acestui salariu ...intrebarea mea ar fi: e tardiv sa mai cer acum firmei sa imi acorde acest salariu?Fetita mea are 2ani si trei luni.Din surse sigure stiu ca uneia dintre colegele mele i s-a acordat acest ajutor.Multumesc anticipat.
    Din cate stiu eu , in termen de 3 ani se prescrie acel drept de creanta.

Floricica Nou Venita iulia.oros's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2011
    Postari in forum
    2
    Va multumesc mult pentru raspuns, am sa depun cererea sa vad ce raspuns voi primi.

Floricica Senior carmen_1185's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2009
    Postari in forum
    3.424
    Buna ziua,

Mai e valabil salariul mediu pe unitate ?

Si inca ceva: se mai poate opta pentru 2 ani de concediu crestere copil? Sau a ramas doar varianta de 1 an?

Multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de carmen_1185 Vezi mesajul
    Buna ziua,

Mai e valabil salariul mediu pe unitate ?

Si inca ceva: se mai poate opta pentru 2 ani de concediu crestere copil? Sau a ramas doar varianta de 1 an?

Multumesc
    Este acordat doar daca in CIM este prevazut. Poti opta pentru concediul de 1 an sau de 2 ani , dar odata aleasa optiunea,nu mai poate fi schimbata.

Floricica Nou Venita mapopescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    5
    Buna,
    Mie mi-au spus ca avand in vedere ca Contractul colectiv de munca la nivel national nu mai este valabil, nu se mai acorda acest salariu mediu pe unitate. e posibil asa ceva?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari