Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

CCC pentru tata

Am si eu o intrebare. Tinand cont ca eu sunt casnica, sotul va lua indemnizatia pentru cresterea copilului de pana la 2 ani, avand 12 luni lucrate anterior nasterii copilului. Momentan este in concediu de odihna, care va inceta pe 20 septembrie. Eu am nascut pe data de 15 august. De la servici i s-a spus ca i se permite sa depuna cererea in moentul in care se intoarce din concediul de odihna, adica dupa data de 20 septembrie. Cand va intra el efectiv in concediu, tinanad cont ca i s-a spus ca s-ar putea sa trebuiasca sa mai lucreze inca 2 luni, pana primeste indemnizatia? Daca cererea va fi depusa pana la sfarsitul lunii septembrie, incepand de cand va intra el efectiv in concediul de crestere copil, cat va trebui sa mai lucreze si cand ne vor veni banii? Multumesc.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Am si eu o intrebare. Tinand cont ca eu sunt casnica, sotul va lua indemnizatia pentru cresterea copilului de pana la 2 ani, avand 12 luni lucrate anterior nasterii copilului. Momentan este in concediu de odihna, care va inceta pe 20 septembrie. Eu am nascut pe data de 15 august. De la servici i s-a spus ca i se permite sa depuna cererea in moentul in care se intoarce din concediul de odihna, adica dupa data de 20 septembrie. Cand va intra el efectiv in concediu, tinanad cont ca i s-a spus ca s-ar putea sa trebuiasca sa mai lucreze inca 2 luni, pana primeste indemnizatia? Daca cererea va fi depusa pana la sfarsitul lunii septembrie, incepand de cand va intra el efectiv in concediul de crestere copil, cat va trebui sa mai lucreze si cand ne vor veni banii? Multumesc.
    Tatal poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului, Se pare ca angajatorul incearca sa traga de timp... Sa depuneti dosarul pt CCC in termen de 60 de zile de la nastere.

Acte : Copie certificat nastere copil, declaratie de la firma la care mama este angajata ca nu este mama in concediu,(daca este cazul), cerere din partea tatalui de intrare in CCC. Angajatorul emite decizie de suspendare a CIM cf 51 lit a si completeaza o adeverinta tip cu veniturile nete realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
    Plata indemnizatiei CIC se efectueaza din data incetarii concediului de maternitate, daca depunteti dosarul in termen de 60 de zile lucratoare de la expirarea concediului de maternitate( adica dupa ce termini tu concediul postnatal).

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu nu beneficiez de concediu postnatal, intrucat nu sunt angajata. Deci sotul poate intra in CCC oricand, din momentul in care revine din concediul de odihna, pe 20 septembrie. Si tot de atunci incep sa i se plateasca drepturile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari