Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita delia92's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2014
    Postari in forum
    1

Zambitor Cate luni trebuie sa am vechime inainte sa raman insarcinata pentru a lua indemnizatie?

ma numesc delia si am 21 de ani sunt noua pe site am fost insarcinata in 26 de saptamani si am avut baietel dar din pacate am pierdut sarcina intrebarea mea este as vrea sa ma angajez si sa incerc iara sa raan dar daca as avea 6 luni de lucru si as ramane insarcinata as lua indemnizatia ,cand am fost insarcinata mau dat afara de la lucru

jurnaluluneimame.ro
    Guest
    Buna si imi pare rau ca ai pierdut sarcina ... :(
    Pentru a beneficia de indemnizatie, trebuie sa fi lucrat, cu contract individual de munca, fara intreruperi, un an pana la data nasterii copilului. Adica, daca copilul se naste pe data de 15 ianuarie 2015, contractul tau de munca trebuie sa fi intrat in vigoare cel tarziu pe data de 15 ianuarie 2014.

Foarte urata practica au angajatorii. Dincolo de de a fi sef, trebuie sa fii om! In Romania, mai nou, angajatorii uita sa fie si oameni, din ignoranta si lipsa de caracter, pierzand din vedere ca roata se intoarce ...

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Cand te-au dat afara , ai fost la ITM . Nu au voie sa te dea afara , in special pentru ca esti insarcinata . I-ai fi putut da in judecata pentru asta . Iar pentru a primi indemnizatie de maternitate trebuie sa ai cel putin un an de lucru cu contract sau carte de minca daca se mai fac .

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Citat Postat de delia92 Vezi mesajul
    ma numesc delia si am 21 de ani sunt noua pe site am fost insarcinata in 26 de saptamani si am avut baietel dar din pacate am pierdut sarcina intrebarea mea este as vrea sa ma angajez si sa incerc iara sa raan dar daca as avea 6 luni de lucru si as ramane insarcinata as lua indemnizatia ,cand am fost insarcinata mau dat afara de la lucru

In momentul in care ramsi insarcinata trebuie sa duci de la medic dovada cum ca esti insarcinata ca sa nu poata sa te dea afara. daca te dau afara dupa ce aceasta adeverinta este inregistrata la angajator ii poti da in judecata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari