Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190

Asigurare medicala

Buna ziua.Sunt veche pe acest forum insa nu am mai intrat de mult timp.
    Am si eu o problema.
    Eu nu lucrez iar sotul lucreaza dar fara contract.Deci practic amandoi suntem neasigurati din punct de vedere medical.Ce as dori eu sa stiu e daca in cazul unei posibile sarcini pe perioada celor 9luni pot beneficia de asigurare medicala.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabriella25 Vezi mesajul
    Buna ziua.Sunt veche pe acest forum insa nu am mai intrat de mult timp.
    Am si eu o problema.
    Eu nu lucrez iar sotul lucreaza dar fara contract.Deci practic amandoi suntem neasigurati din punct de vedere medical.Ce as dori eu sa stiu e daca in cazul unei posibile sarcini pe perioada celor 9luni pot beneficia de asigurare medicala.
    Ai dreptul la asigurare medicala: Art. 213. - (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei: f) femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara

Persoanele care au calitatea de asigurat fara plata contributiei vor primi un document justificativ special, carnet sau adeverinta de asigurat fara plata contributiei eliberat de casa de asigurari de sanatate, care atesta aceasta calitate Ón urma prezentarii la casa de asigurãri a documentelor care dovedesc ca se incadreaza in prevederile alin.(1) sau alin.(2). Acest document va fi vizat periodic, dupã caz, in urma prezentarii, de catre persoana interesata, la casa de asigurari, a documentelor care dovedesc mentinerea conditiilor de incadrare in categoria asiguratilor fara plata contributiei, in conditiile stabilite prin ordin al presedintelui CNAS.

Poti obtine adeverinta de asigurat de la CNAS, apoi te poti inscrie la orice medic de familie

Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    inainte sa pun problema aici am sunat la casa de asigurari si mi s.a spus ca trebuie sa platesc contributia pe 6 luni daca vreau sa fiu asigurata pe perioada sarcinii.........

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabriella25 Vezi mesajul
    inainte sa pun problema aici am sunat la casa de asigurari si mi s.a spus ca trebuie sa platesc contributia pe 6 luni daca vreau sa fiu asigurata pe perioada sarcinii.........
    nu-ti pierde timpul cu telefoane, urmeaza procedura legala. functionarii de la ghisee mai dau si rateuri, daramite la telefon..

Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    ok........multumesc frumos fetelor.........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari