Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Amenzi si indemnizatie crestere copil

buna, am si eu din nou o intrebare, am primit prin posta un plic de la fisc ( de la primaria din orasul in care locuiesc ) cu o amenda de la ratb de vreo 4 ani pe care nu am platit-o nici pana acum, o sa ma afecteze cumva in momentul in care imi voi baga dosarul pentru indemnizatie? Trebuie sa o platesc sau nu are nici o legatura?va multumesc.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dar de ce nu o platesti ca sa scapi de o grija?.si sotul meu a avut o amenda de la ratp si tot asa ia venit dupa cativa ani,si cand a trebuit sa plateasca impozitul la apartament nu a putut pana nu a platit amenda,asa ca fuguta si plateste
    Modificata de madasabi; 31.10.2012 la 15:12:54.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    buna, am si eu din nou o intrebare, am primit prin posta un plic de la fisc ( de la primaria din orasul in care locuiesc ) cu o amenda de la ratb de vreo 4 ani pe care nu am platit-o nici pana acum, o sa ma afecteze cumva in momentul in care imi voi baga dosarul pentru indemnizatie? Trebuie sa o platesc sau nu are nici o legatura?va multumesc.
    Vei primi cel mult o perioada de gratie in care tu trebuie sa-ti achiti datoriile catre stat; daca trece acel termen si nu platesti, iti va fi sistata indemnizatia pana la prezentarea dovezii de plata.

Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Din ce am citit eu in lege, amenzile nu au nici o legatura cu indemnizatia, ci impozitele.

Floricica Nou Venita lorela02's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    32
    Amenzile nu au nici o legatura cu indemnizatia, doar ca intra intr-un cerc vicios. Daca nu platesti amenda nu poti plati impozitul, iar daca nu platesti impozitul atunci iti taie indemnizatia. Acum la unele primarii -a introdus plata impozitelor prin cont bancar. Mergi la primarie, iti spune cat ai de platit si platesti prin transfer bancar. Ei nu au ce face decat sa te inregistreze cu impozitul platit si atunci nu iti afecteaza indemnizatia, chiar daca nu ai platit amenda :D

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    eu as plati cu draga inima, problema e urmatoarea, amenda e ff veche, cred ca de vreo 6 ani cel putin, timp in care s-au strans la penalizari , de acum in loc sa platesc 200 de lei sau cat trebuia trebuie sa platesc 1000 si ceva de lei ! Cu impozitul nu am avut probleme niciodata la plata, in fiecare an in februarie sau martie platesc impozitul pe tot anul, si pana acum nu mi-a zis nimeni nimic, o singura data mi-a spus dna de acolo ca stiu ca mai am ceva amenzi de plata ? I-am zis ca da, si cam asta a fost discutia ... nu stiu ce sa fac ... stiam si eu ca iti sisteaza indemnizatia daca nu platesti impozitul, dar nu stiu nimic de amenzi.. cred ca ramane de vazut, daca eu nasc in ianuarie, dosarul de indemnizatie il pun prin martie din cate stiu eu, nu ? ori atunci platesc deja si impozitul... si daca nu o sa imi zica nimic de amenda, inseamna ca am scapat cred ... ! offf.... va multumesc de raspunsuri !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari