Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maryali's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2012
    Postari in forum
    2

Am dreptul la concediu pentru cresterea copilului?

Buna ziua !Sant pentru prima data pe aici .Tocmai am aflat ca sunt insacinata o mare veste pt mine pentru ca imi doresc foarte mult un copil.Problema este urmatoarea:am contract pe durata determinata pana la sfarsitul lunii viitoare(30 septembrie)la o firma unde am lucrat 2 ani neintrerupt si am fost angajata tot din somaj .Inrebarile mele sunt?
    1.Cate luni am dreptul la somaj daca am pana in 5 ani pe cartea de munca?in cazul in care in urma cu 2 ani am mai primit 4 luni de somaj din 6 ca am fost angajata din nou la aceas firma.
    2.In cazul in care o sa fiu data in somaj(ceea ce e foarte posibil) si am dreptul la 6 luni data probabila a nasterii fiind 20 aprilie mie terminadu-se somajul in martie mai pot beneficia de CCC? Pot lua concediu prenatal in somaj?Am auzit ca din luna a 7a poti intra in concediu postnatal si pe durata asta se suspenda somajul
    Astept raspunsuri si va multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de maryali Vezi mesajul
    Buna ziua !Sant pentru prima data pe aici .Tocmai am aflat ca sunt insacinata o mare veste pt mine pentru ca imi doresc foarte mult un copil.Problema este urmatoarea:am contract pe durata determinata pana la sfarsitul lunii viitoare(30 septembrie)la o firma unde am lucrat 2 ani neintrerupt si am fost angajata tot din somaj .Inrebarile mele sunt?
    1.Cate luni am dreptul la somaj daca am pana in 5 ani pe cartea de munca?in cazul in care in urma cu 2 ani am mai primit 4 luni de somaj din 6 ca am fost angajata din nou la aceas firma.
    2.In cazul in care o sa fiu data in somaj(ceea ce e foarte posibil) si am dreptul la 6 luni data probabila a nasterii fiind 20 aprilie mie terminadu-se somajul in martie mai pot beneficia de CCC? Pot lua concediu prenatal in somaj?Am auzit ca din luna a 7a poti intra in concediu postnatal si pe durata asta se suspenda somajul
    Astept raspunsuri si va multumesc
    1. Ai dreptul la 6 luni de somaj
    2. Bineinteles ca ai dreptul la concediu prenatal platit, chiar daca te-ai aflat in somaj in ultimele 6 luni anterioare intrarii in concediu. Daca iti iei c prenatal iar perioada de somaj nu s-a incheiat, atunci intervine suspendarea ( si a indemnizatiei de somaj).

Floricica Nou Venita maryali's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2012
    Postari in forum
    2
    Multumesc mult Krisstina pentru raspuns m-ai linistit .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari